Kasulikud nõuanded

Kuidas suurendada kontoritöötajate töövõimet?

16.12.2019

Töökoha mõju töötulemustele on üsna otsene ja hästi mõõdetav: mida inimsõbralikum, hoolivam ja arvestavam kontorikeskkond, seda motiveeritum personal ja seda rohkem on inimestel soovi ettevõtte eesmärkide nimel pingutada.

Hea töökoht on selline, kus firma või asutus ei pea paljuks iga töötaja soove arvestada. Tõsi, see ei ole alati detailideni võimalik ja väga rahvarohkes kollektiivis tuleb otsida rohkem kompromisse, aga oluline on juba hea tahe - personaalse arvamuse küsimine ja vastutulelikkus.

Kui tegemist on suure bürooga, siis on selge seegi, et on teatud reeglid ja nõuded, millega tuleb arvestada kõigil sõltumata oma isiklikest eelistusest. Kui näiteks ettevõtte töötab avatud kontori põhimõttel, siis ei saa eeldada, et introvertidele võimaldatakse omaette kabinetid. Küll aga saab kontoris tekitada kohad, mis võimaldavad aeg-ajalt suurest massist eraldumist ja puhkamist. Nendeks võivad olla puhkenurgad, kohvitoad või kas või nišid lebotamiseks.

Töökoht on individuaalne

Olgu avatud või kabinettidega büroo, igal töötajal peab tundma, et keskkond, kus ta töötab arvestab tema vajadustega. Ebamugav ja sobimatu töökoht võib halvata igasuguse töövõime ning põhjustada terviseprobleeme.

Elementaarsed töövahendid nagu arvuti, laud, tool ja valgustus peavad arvestama personaalseid omadusi. Mõistlik on hankida büroosse kontorimööbel, mille kõrgust saab reguleerida. Kontoritoolide puhul vaadata nende ergonoomilisust (et seljatugi järgiks selja kumerusi, see oleks varustatud kiikmehhanismiga, toolil oleksid käetoed ja peatugi, all viis ratast ja et ta oleks pöörlev ning kaetud piisavalt paksu polstri ja hingava materjaliga).

Kirjutuslaud peab mahutama kõik vajalikud esemed ja selle all peab olema küllaldaselt ruumi jalgade välja sirutamiseks. Kontorilaua alla peaks vajadusel mahtuma ka jalatugi. Inimene, kes kasutab oma töös lisaks digitaalsetele materjalidele ka paberkandjal dokumente, tootenäidiseid vms, vajab kindlasti sahtlitega kirjutuslauda.

Tähelepanu töötaja tervisele

Peale kohustusliku töötervishoiu- ja silmaarsti külastuse, mida tööandjad organiseerivad, pakuvad ettevõtted veel hulgaliselt võimalusi, kuidas oma personali tervise eest hoolt kanda. Paljudes büroodes on loodud võimalused liikumiseks: tervet maja või korruseid läbivad terviserajad, tubased mänguvõimalused puhkenurkades (noolemäng, korvpall, lauajalgpall jms), kontoritest leiab ka massaažipalle ja trenažööre.  

Motivatsiooni tõstmiseks ja lihaspingetest vabanemiseks võimaldatakse töötajatele massaaži, tehakse tervisepäevi ühes tervisliku toitumise ja ühistrennidega, pakutakse inspireerivaid loenguid kuni selleni välja, et büroos saab mõõta vererõhku ja kolesterooli taset.

Kõik need sammud näitavad, et tööandja hoolib oma inimestest. Väike vaheldus päevas ühiste joogaminutite või smuutide valmistamise näol aitab kollektiivis luua meie-tunnet ning parandab kindlasti ka töötulemusi.

Piisavalt kohti puhkamiseks

Artikli alguses mainitud puhkenurgad ei ole ainult introvertidele, kes tahavad aeg-ajalt suurest massist eralduda, vaid need on mõeldud kogu kollektiivile.

Arvutiga töötav inimene peab laskma silmadel iga 15 minuti järel mõned minutid puhata. Samuti peab igale töötajale olema iga kuue tunni töötamise kohta olema tagatud vähemalt 30-minutiline vaheaeg puhkamiseks ja einestamiseks. Lisaks peab suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul võimaldama ka tööpäeva- või vahetuse jooksul tööaja hulka arvatavaid vaheaegu. Kõigi mainitud vaheaegade ja pauside ajal on hea minna puhkenurka sööma-jooma või kolleegidega vestlema.

Töövõime- ja tulemuste tõstmiseks võiks büroos olla ka niisama mugavaid olesklemise kohti, kus saab soovi korral läpakaga tööd teha, ajakirja lugeda, pikali visata või muusikat kuulata.

Kuidas hindate seda postitust?