Kasulikud nõuanded

Millised kõlarid on kodusesse kinosaali sobivaimad?

17.12.2018

Millised kõlarid on kodusesse kinosaali sobivaimad?

Kodukino on üks huvitavamaid ajaviiteid, mis kingib vaatajatele muljetavaldavaid video- ja helikogemusi. Selleks, et efekt täielikult avalduks, on väga tähtis kõlarite hoolikas valik, sest nendest oleneb, kuidas õnnestub luua tõelist kino meenutav keskkond.

Kõlarite tüübid ja võimalused

Põrandakõlarid. Seda tüüpi seadmetel on võimas ja usaldusväärse kvaliteediga heli ning nende pisut suuremad mõõdud lubavad suurepäraselt avada sügavamad bassihelid. Kuid kuna need kõlarid võtavad rohkem ruumi, on neid sageli raske sobitada väiksematesse ruumidesse. Seepärast tuleks põrandakõlareid kasutada pigem seal, kus ei ole vaja ruumi kokku hoida.

Riiulikõlarid. Nagu juba nimetuse järgi võib aru saada, on seda tüüpi seadmed tunduvalt kompaktsemad ja mahuvad riiulile. Ent siiski ei ole kõik riiulikõlarid väga väikesed. Neid võib asetada ka lauale ning mõned mudelid sobivad isegi seinale riputamiseks.

Hoolimata väiksematest mõõtmetest, ei ole nende kõlarite võimalused kindlasti halvemad. Seda tüüpi kõlarid sobivad ideaalselt ruumilise heliga ja tagavad suurepärase elamuse nii muusikat kuulates kui ka filmi vaadates. Tihti soovitatakse valida vähemalt paar sellist kõlarit ja sobitada need madala sageduse kõlaritega.

Laekõlarid. Seda tüüpi kõlarid on pikaajaline lahendus, sest need paigaldatakse lakke. Need ei tõmba endale peaaegu üldse tähelepanu, kuid tagavad ülaltpoolt leviva heli suurepärase kvaliteedi. Tuba näeb välja esteetiline, kuid heli on seal tunduvalt rohkem, seepärast saab nende kõlarite kasutamisega luua tõepoolest kinosaaliga võrdväärse keskkonna.

Madala sageduse kõlarid. Need on spetsiaalsed kõlarid, mis toovad kuulajani filmis või muusikas kõlava eriti madala sagedusega heli. Neid kõlareid hindavad eriti kõrgelt autoomanikud, kuid samuti on need sama vajalikud laitmatult töötavale kodukino süsteemile ─ heli tõeline võimsus tuleb just bassist, mis raputab su füüsiliselt läbi ning lubab veelgi paremini tunnetada helirütmide maagilist maailma.

Kuidas sobitada kõlarid toaga?

Kuigi võib tunduda, et koduse kinosaali komplekteerimisel tuleks valida võimalikult palju kõlareid, ei ole see alati nii. Otsustamisel tuleb silmas pidada mitut olulist asjaolu ─ arvestage neid kindlasti.

Toa suurus. See on kõige tähtsam aspekt, millest sõltub nii kõlarite tüüp kui ka hulk. Väikestesse tubadesse soovitatakse valida kompaktsemad riiuli- või laekõlarid ning mõelda hoolikalt, kas tasub investeerida standardseks peetavasse viie kõlariga komplekti. Kui lisatakse ka madala sageduse kõlar, siis on kinnises ruumis heli kvaliteet pisut halvem, nii et tegelikult ei peaks valima rohkem kui neli kõlarit.

Suurematesse ruumidesse sobivad suured põrandakõlarid ja viiest või isegi seitsmest kõlarist koosnevad komplektid. Selline valik lubab kujundada ühtlase, laitmatult kõlava helisüsteemi, tänu millele tunneb vaataja end otsekui tõelises kinosaalis.

Seinad ja põrandad. Kõvad pinnad on kvaliteetse heli vaenlased ─ pole tähtis, millise võimsusega kõlareid kasutatakse, heli võib murduda ja seepärast kuulete ebameeldivat kaja. Selle vältimiseks tuleks tuppa panna erinevat mööblit, vaipu või taimi, mis aitavad välja tuua kõlarite kõik võimalused.

Interjöör. Kui te olete palju tähelepanu pühendanud toa stiili kujundamisele, siis te arvatavasti ei soovi, et suured kõlarid üldpilti rikuks. Kui te ei leia oma sisekujundusega sobivaid kõlareid, siis on parem valida vähem silmatorkavamate mudelite seast, näiteks riiulile asetatavad või seinale paigaldatavad mudelid. Kui aga alles mõlgutate remondimõtteid, siis tasuks kaaluda ka võimalust paigaldada kohe lakke sinna sobivad kõlarid: heli oleks suurepärane ja toa interjöör jääks muutumatuks.

Toa otstarve ja planeering. Kas kavatsete kinosaali sisustada tuppa, kus pidevalt jooksevad väikesed lapsed või lemmikloomad? Oleks loogiline, kui valiksite sellisesse ruumi kõlarid, mis on põrandast kõrgemal. Kuid peaksite mõtlema ka sellele, kas selliste kõlarite jaoks on piisavalt ruumi seintel ja riiulitel – see on eriti tähtis väiksemates tubades.

Tähtsaimad nõuanded kõlarite paigaldamiseks

Selleks, et mõistaksite veelgi paremini, kuidas kõlareid valida ja tuppa paigutada, tuleks läbi lugeda mõningad olulised nõuanded:

  • Kõlarid tuleks pöörata enda poole, kõige ideaalsemal juhul kõrvade kõrgusele.
  • Kõige parem oleks, kui kuulaja ja kõlarite vahel ei oleks mingeid esemeid, sest need võivad samuti avaldada negatiivset mõju heli kvaliteedile.
  • Madala sageduse kõlarid võite asetada ükskõik millisesse mugavasse kohta, kuid ruumi erineva akustika tõttu on soovitatav katsetada mitut erinevat varianti ja jätta kõlarid sinna, kus heli on teie arvates kõige meeldivam.

Võttes arvesse kõiki neid nõuandeid, saate oma toa kergesti muuta lõdvestavaks ja hubaseks kinosaaliks. Kõlarite valik on praegu tõeliselt lai, seepärast saate valida need ükskõik millise suurusega toa jaoks!

Kuidas hindate seda postitust?