Kasulikud nõuanded

Kuidas valida õiget tolmuimejat?

4.5/5
10.05.2018

Tolmuimejate tüübid ja olulised parameetrid

Tolmuimeja on kahtlemata üks tähtsamaid kodumasinaid, mis teeb kena ja puhta koduse õhkkonna loomise palju lihtsamaks. Kuid nende seadmete tehnoloogia areneb pidevalt ja uued turule ilmuvad mudelid panevad hoolikalt mõtlema, kuidas valida tolmuimejat, mis vastaks teie ootustele. Vaatame üle nende seadmete kõige populaarsemad tüübid, eripärad ja silmapaistvamad eelised - võib olla aitab see paremini otsustada, milline on parim tolmuimeja.

Tolmuimeja tüüp

Kõigepealt märkad, et on olemas erinevat tüüpi tolmuimejaid, mis mõjutavad mitte ainult nende seadmete disaini, vaid ka rakendatavust.

Traditsioonilised tolmuimejad

Need on standardsed tolmuimejad tolmumahuti, vooliku, puhastusotsiku ja ratastega, mis tagavad mugava transpordi ühest ruumist teise. Kuigi leidub suhteliselt kompaktseid versioone, võtavad need peaaegu alati kõige rohkem ruumi, kuid pakuvad ka tõhusust ja erinevaid rakendusi. Tolmuimeja voolikuga jõuad ka kõige keerulisematesse nurkadesse ja otsikute vahetamisega saad eemaldada erinevat tüüpi mustuse.

Varstolmuimejad

Varstolmuimeja, nagu nimigi ütleb, näeb välja pigem harja moodi ja asetseb püstises vormis, mis tagab tolmuimemisel suurema mugavuse, kuna see eeldab palju vähem kummardamist. Sellised mudelid võtavad palju vähem ruumi ja töötavad sageli palju vaiksemalt kui traditsioonilised tolmuimejad. On tõsi, et harjal endal on piiratum liikumisruum, kuid selline funktsionaalne seade peaks kindlasti olema tavalise mustuse eemaldamiseks piisav.

Robottolmuimeja

Kuigi robottolmuimeja ei tundu paljude jaoks endiselt kuigi usaldusväärne, teevad selliste seadmete tootjad märkimisväärseid edusamme. Seda peegeldab nende potentsiaal: nüüd suudavad robotid majas ümber keerata ilma lemmikloomi või kallid esemed puudutamata. Ainus asi, mida nad läbida ei suuda, on trepid, kuid see on ainult aja küsimus, millal see väljakutse lahenduse leiab. Kui soovid oma majapidamistöid lihtsustada, peaksid seda ostu kaaluma: enamik roboti tehtavatest puhastustöödest on veatud.

Käeshoitavad tolmuimejad

Väikesed ja kerged käsitolmuimejad on sageli kasutusel täiendavate tolmuimejatena, et jõuda kergesti ligipääsetavatesse piirkondadesse. Need on eriti kasulikud mööbli, nurkade või auto sisekeskkonna puhastamiseks, kuid sõltuvalt vajadustest leiad rohkem võimalusi nende igapäevaseks kasutamiseks.

Tolmuimeja puhastusmeetodid

Pane tähele, et tolmuimejatele on olemas erinevad töötamismeetodid, mis määravad kindlaks, millistes kodumaistes olukordades saad seda seadet kasutada. Eristatakse järgmisi peamisi puhastamismeetodeid:

 • Kuiv puhastamine. See on peamine (või traditsiooniline) puhastamismeetod, mis võimaldab koguda kuiva mustust. Seda tüüpi tolmuimeja on tavaliselt kergem ja paljud mudelid sisaldavad erinevaid filtreid, mis muudavad allergiliste inimeste elu lihtsamaks.
 • Märg puhastamine. Nende tolmuimejate konstruktsioon on veekindel, nii et saad koguda mitte ainult kuiva, vaid ka niisket mustust. Ei ole saladus, et niiske mustus kaalub veidi rohkem, mistõttu need seadmed on palju raskemad.
 • Pesemisfunktsioon. Need tolmuimejad on eriti sobivad ja mugavad neile, kes soovivad hoolitseda vaipkatte, mööbli või muude tekstiilide eest - taolise seadme abil saad hõlpsasti sellised tööd tehtud. Saad neid rakendada ka korrapäraseks keemiliseks puhastamiseks.

Tolmu kogumise tüübid

Kõige sobivama mudeli valimisel mängib väga olulist rolli ka koht, kuhu mustus kogutakse. Praegu on turul saadaval järgmised tüübid:

 • Tsükloniline. Teisisõnu, ilma kotita tolmuimejad, mis koguvad mustuse spetsiaalsesse konteinerisse. Selliseid mudeleid eelistatakse nende äärmiselt lihtsa hoolduse ja madala hinna (kuna ei ole vaja tolmukotte osta) tõttu, kuid neil on tavaliselt veidi vähem võimsust ja neid ei soovitata allergikutele tolmujääkide tõttu.
 • Tolmukotiga. Sellised tolmuimejad on kompaktsed, odavad ja kergesti kasutatavad, kuid vajavad rohkem tähelepanu. Kui valid ühekordselt kasutatavad kotid, pead neid pidevalt juurde ostma ning korduvkasutatavate kottide kasutamisel tuleb neid iga kord puhastada. Samuti on märgitud, et koti täitumisel on seadme efektiivsus veidi vähenenud.

 • Tolmu mahutiga. Kui leiad tolmuimeja sellist tüüpi mahutiga, tähendab see, et seadmel on spetsiaalne konteiner ning ei pea palju aega selle puhastamiseks kulutama. Robotid domineerivad seda tüüpi mahutite seas, kuid leiad ka teisi võimalusi.
 • Veefiltriga. Kuigi sellised tolmuimejad võivad olla veidi raskemad, võivad nad pakkuda mitmeid eeliseid. Need mudelid tagavad suurepärase filtreerimissüsteemi, kuna kogu mustus eraldatakse õhust vee ja filtrite abil ning need ei jõua tagasi keskkonda. Need pakuvad tõhusust, niisutavad ruume ja sobivad allergikutele, kuid võib olla pead selle eeliste nimekirja eest veidi rohkem maksma.

Seega jääb valik teie teha - kas tolmukotiga või tolmukotita tolmuimeja või eelistate hoopis mõnda teist eelnimetatud tolmukogumismeetodit.

Millist tolmuimeja filtrit valida?

Filtreid leidub samuti erinevaid:

 • Kangast filtrid. Neid kasutatakse üha vähem, kuna need filtrid koguvad suurt hulka mustust, mis ei ole tegelikult kõige tõhusam valik võrreldes teistega.
 • Paberist filtrid. See lahendus võiks olla mõnevõrra tõhusam kui kangast filter, kuid paljud allergeenid võivad endiselt keskkonda sattuda - kui otsid kõige tõhusamat võimalust, ei pruugi see vastata Sinu ootustele.
 • Veefiltrid. See on üks kõige tõhusamaid ja kaasaegsemaid lahendusi: mustus “uputatakse” vette, nii et pärast tolmu imemist saad nautida puhtust ilma allergeenideta.
 • Anti-allergilised filtrid. Selline filter on tuntud ka kui HEPA, millel on eriline tõhusus: keskkonda ei satu tagasi mitte ainult mustus, vaid ka suurt osa bakteritest. Kui Sa ei vali parimat, siis eelista sellist, mis on tähistatud suurema arvuga, sest see esindab seda tüüpi filtri jõudlust.
 • Elektrostaatiline mikrofilter. See on usaldusväärne filter, mis säilitab peeneid tolmuosakesi. Aja jooksul hakkab selle tõhusus siiski vähenema.
 • S-klassi filtrid. Põhimõtteliselt on need niiöelda kõige tõhusamad turul olevad filtrid: kui filtri määr jõuab "vähemalt" 99,97 protsendini, võib see kuuluda antud kategooriasse.

Kuidas puhastada tolmuimejat?

Kui filtrite vahetamine hooletusse jätta, ei püsi ka kõige parema tolmuimeja hea tervis kaua, rääkimata koristaja enda tervisest. Ennetage olukorda, kus tolmuimeja remont läheb sama kalliks kui uus tolmuimeja. 
Tolmukotiga masinate mootorifiltrit peab vahetama pärast iga viienda tolmukoti vahetamist. Hepa12 ja Hepa13 filtrit tuleks vahetada kord aastas. Kui Hepa-filtri peal on märge Washable, siis saab selle eluiga pesemisega lisaks veel ühe aasta võrra pikendada.

Kui esmakordsest kasutamisest on möödas 30 päeva, siis tolmukott juba elab. Paha lõhna tekitajaks on bakter, kes on leidnud soodsa elukeskkonna tolmukotis või tolmukonteineris. Kui selle ajaga tolmukotti ära ei visata või konteinerit ei puhastata, siis levib bakter edasi mootorisse ja järgmistesse filtritesse, kust temast on juba üsna raske lahti saada. Paha lõhna peletamiseks saab tolmuimejasse osta söefiltri. Samuti võib leida leevendust lõhnagraanulitest.

Tolmuimeja võimsus

Seadme valimiseks peaksid kõigepealt teadma, et on kaks erinevat tehnilist kirjeldust: mootori ja imemisvõimsus. Mootori võimsus on vahemikus 1200 kuni 2700 W: mida suurem see on, seda suurem on pind, millele saab tolmuimejat rakendada. Näiteks, kui puhastad puitpõrandaid või -paneele, võib 1200 W olla piisav, aga kui soovid vaipa puhastada (või lihtsalt kasutada seadet suurema ala jaoks), võib vaja minna vastavalt 1600 W võimsusega mootorit.

Imemisvõimsus sõltub rohkem seadme enda omadustest, mis võib ulatuda vahemikku 9 kuni 500 W, kuid eksperdid ei soovita sellele keskenduda. Selle asemel keskendu filtreerimissüsteemile, pööra tähelepanu energiatõhususe klassidele, kui kasutad seadet erinevate põrandakatete jaoks - ainult üldised omadused tagavad, et Sinu uus ost vastaks täielikult ootustele.

Tolmuimejate muud olulised omadused

Kuigi arutasime enamikke tolmuimejate omadustest, ei ole see veel kõik - on mõned väikesed detailid, mis sageli tähelepanuta jäetakse:

Näpunäited tolmuimejate kohta

Erinevad tolmuimejate otsikud võimaldavad teha erinevaid toiminguid, mõned on mõeldud loomade karvade eemaldamiseks, mõned vaipade puhastamiseks ja kolmandad allergeenide eemaldamiseks madratsitelt, teised aga sobivad pehme mööbli jaoks. Ei ole võimalik neid kõiki üles loetleda, kuid kõige tähtsam on jälgida, millised otsikud on kaasas: kuigi saad neid alati juurde osta, on lihtsam hinnata, kas uus ost on seda väärt.

Juhtme pikkus

Enamikul tolmuimejatest on endiselt juhtmed (kui ei vali robotit) - nende pikkus sõltub sellest, kui tihti pead aega raiskama selle ühest pesast teise tõstmisega. Kui ruum ei ole suur, siis ei pruugi see tüli teha, aga kui plaanid suure ruumi puhastamist või elad mitmekorruselises majas, tasub eelistada pikema juhtmega mudeleid.

Müra

Mida väiksem on tolmuimeja müra, seda vähem ebamugavust see tekitab. Kui Sul on võimalus, siis vali mudel, mille müratase on alla 70 dB, aga kui sellist ei leia, võid valikut “suurendada” kuni 80 dB-ni - turul leidub palju erinevaid võimalusi.

Kaal

Sellest aspektist sõltub jällegi Sinu isiklik mugavus: raskema tolmuimeja liigutamine on keerulisem, nii et kui Sa ei soovi suuremat füüsilist pingutust, on parem valida väiksema kaaluga mudel. Selle tolmuimejaga saad teha kõik oma tööd tõhusamalt!

Lühikokkuvõte sellest, mida jälgida tolmuimeja ostmisel

Tolmuimeja valimisel peaksid:

 1. Valima kõige sobivam tüübi. Traditsiooniline, robot, manuaalne või varstolmuimeja? Igal neist on oma eelised!
 2. Mõtlema, milline puhastusmeetod on Sinu jaoks parim. Need seadmed on kuiv- või märgpuhastusega ning mõnedel on ka pesemisfunktsioon - otsusta, mis Sinu jaoks parim on.
 3. Pöörama tähelepanu mustuse kogumisele. Kas kasutad kotti, tolmumahutit, veefiltrit või tsüklonmudelit? See sõltub jällegi eelistustest.
 4. Vali filter. Kangast, paberist, veest, antiallergilised, HEPA, elektrostaatilised ja S-klassi filtrid aitavad kaasa tolmuvabale keskkonnale.
 5. Hindama tolmuimeja võimsust. Nii mootori- kui ka imemisvõimusus on erinevad - leia kõige sobivam.
 6. Mõtle täiendavatele parameetritele. Juhtme pikkus, müra, düüside arv, kaal - väikesed, kuid väga olulised detailid, mis määravad igapäevase mugavuse.

Kõiki neid nüansse silmas pidades saad oma vajadustele vastava tolmuimeja lihtsalt valida. Nende turg on praegu väga lai, nii et seda ei ole raske teha - Kaup24 e-pood on koht, kust osta tolmuimeja hea hinnaga! 

Klientidele meeldib see postitus

4.5/5
13 hinnangut klientidelt

Kuidas hindate seda postitust?