Lambid, valgustid

Valgustus toas on nii praktiline vajadus kui ka oluline täiendus Sinu kodu interjööri, mis suudab muuta kogu toa iseloomu. Vastavalt vajadusele on võimalik valida mitmete erinevate lampide vahel - laelambid, seinalambid, põrandalambid, laualambid, rippvalgustid, välisvalgustid, süvistatavad valgustid, LED valgusti ja muud tuled. Lampe võib olla ka erinevate funktsioonidega. Näiteks süvistatavad valgustid suudavad valgustada vaid teatud piirkonda, ventilaatoriga valgustid suudavad reguleerida toas õhuvoolu ja muudki. Lampi valides esmalt veendu, mis tuppa lampi tarvis on - näiteks lastetuppa sobivad hästi lõbusates disainides lastetoa lambid, mis mujale ei pruugi sobida. Seejärel on aeg valida lambitüüp ja meelepärane disain.

Lambid ja valgustid

Ruumi valgustamine on praktiline vajadus, ent samas on sel ka esteetiline mõõde - interjööri sobivad lambid teevad ruumi hubasemaks ja ilusamaks. Sisustades tasub jälgida, et lampide lambikuplid sobiksid ruumi värvilahenduse ja ülejäänud sisustusega.

Tänapäeval on valgustite sortiment sedavõrd rikkalik, et võib teha valiku tegemise  pigem keeruliseks kui lihtsaks.

Hõlpsam on lampi valida siis, kui siseruumide elektriprojekt on alles loomisjärgus. Siis saab lae- ja seinalampide tulevase asukoha ja ka valgustite tüübi osas kaasa rääkida.   

Oleme ju harjunud, et laelambi koht on keset tuba, kuid aina enam populaarsust koguvad kohtvalgustid paiknevad pigem seina ääres. Kui näiteks diivan on seina vastas, siis on ju mugav ja loogiline, et valgus langeb otse ülalt alla. See on eriti oluline juhul, kui on soov diivanil lugeda.

Vannitoa valgustid peavad olema niiskuskindlad. Isegi kui ruumi parameetrid võimaldavad lakke riputada võimsa lühtri, tuleks enne kindlaks teha, kas see ikka talub pidevat veeauru ja märjaks saamist. 

Ekstravagantsed ja/või minimalistlikud disainvalgustid on targem jätta tubadesse, kus nende välimus paremini mõjule pääseb. 

Kirjutamata reegel ütleb, et mida avaram ja kõrgem on ruum, seda võimsamaid rippvalgusteid, põranda- või seina lampe võib seal kasutada.

Köögis on tavapärane, et valgusti on kindlasti söögilaua kohal ja võibolla on siin veel mõned laelambid, ent päris omaette valgustamist vajab kindlasti töötasapind. 

Kohta, kus toiduga igapäevaselt toimetatakse, sobib silmasõbralik ja sooja tooniga valgus ning seda pakuvad LED-lambid

Köögi valgustite puhul tuleb jälgida ka seda, kas lambid saavad niiskust (veekraani lähedus, toidu pritsmed) või kuuma (pliit ja ahi) ning vaadata, kas valitud valgustid seda kõike taluvad.

Kui söögi valmistamiseks on parem pigem ere valgus, siis magamistoas on asjakohasem mahedam valgus

Põnev laearmatuur, öökapilambid, seinalambid kahel pool voodit või kena põrandalamp toanurgas - võimalike variante ja kombinatsioone on rohkem kui üks. 

Magamistoa valgustid võiksid olla reguleeritava nivooga, et valgust saaks vastavalt oma vajadustele kohandada. 

Rahuliku atmosfääri loomisel, mis magamistoa puhul on ju oluline, on palju abi LED- valgustitest. Näiteks on olemas spetsiaalsed hämardatavad LED-lambid. Madalama värvitemperatuuriga valgus mõjub ka soojemalt ja hubasemalt.