Kasulikud nõuanded

Tööriided, mida vajad ekstreemsetes tingimustes

03.02.2020

Jää, lumi ja külm ilm ja muud ekstreemsed tingimused muudavad väljas töötamise keerulisemaks. Aga sadagu taevast või pussnuge, töö peab ära tegema. Selleks on aga tähtis valida tööriided, mis ekstreemsetele ilmastikuoludele hästi vastu peavad.

Aastaajad on muutlikud ning igaühega neist on vaja pöörata tähelepanu teatud varustusele ja riietele, mis nendes oludes paremini tööd teha aitavad. Talvel on peamine oht külm, libisemine ja kehv nähtavus, mis võivad töös tekitada nii ebamugavust kui ka ootamatuid õnnetusi.

Soe pesu

Külmakahjustused tekivad siis, kui kehatemperatuur langeb ohtlikule tasemele. Siis ei suuda keha ennast enam soojendada ning tervis saab tõsise hoobi. Selleks on tähtis end kurssi viia, mis on külmakahjustuse sümptomid ja kuidas end nende eest kaitsta õige riietusega külmadesse ja märgadesse ilmastikuoludesse.
Talvel on tähtis kanda kihilist rõivastust. Alustada tuleks soojast aluspesust, mis keha soojas hoiab, ei lase tekkida niiskusel ega pane higistama. See aitab hoida keha temperatuuri ja külmakahjustusi ära hoida.

Talve tööjope

Alumise kihi peal võiks olla pusa või jakk. Ning ekstreemsemates oludes kõige peal soe tööjope, mis kaitseb nii külma kui ka niiskuse eest. Korralik tööjope on vajalik investeering, sest teenib kasutajat pikki aastaid. Unustada ei tohiks ka mütsi või muud peakaitset, töökindaid, vajadusel näomaski ja salli. Kui töötaja on korralikult riides, ei kimbuta teda töö tegemise ajal ei külm ega ohusta alajahtumine.

Tööjalatsid

Tööjalatsid on talvistes oludes eriti tähtsad, et hoida jalad soojas ja kuivas ning kaitsta töötajat libeda eest. Talvel on tihtipeale jäised ilmastikuolud, mis võivad põhjustada tööl libisemist ning kukkumist, mis halvimal juhul võivad lõppeda tõsise traumaga. Selle vastu on vajalikud korralikud tööjalatsid. Talvel õues töötamisel on tähtis, et jalatsid ei libiseks jääl, vaid hoiaksid sind kindlalt püsti. Et libisemist ära hoida, tasub tööala hoida võimalikult mittelibedana, kasutades näiteks liiva või soola või muud vahendeid, mis jääd sulatavad. Küll aga ei ole alati võimalik maa täiesti kõndimiseks ohutuks muuta, näiteks kui töö hõlmab endas seda, et peab ronima katustel või redelitel. Siinkohal tulevadki appi korralikud libisemiskindlad tööjalatsid

Tööjalatsid tasub enne talvehooaega ka üle vaadata, et vanades saabastes ei oleks auke, mis vett läbi lasevad ja et hõõrdejõud maaga ei oleks kadunud ning saapad ei oleks muutunud libisevateks.

Helkurvest

Kes kunagi on pidanud töötama tugeva vihma või lumesaju korral teab, et nähtavus muutub kehvaks, mis ühelt poolt muudab enda töö raskeks, teiselt poolt aga muudab olukorra äärmiselt ohtlikuks, kui sa ei ole nähtav teistele, näiteks autojuhtidele, kes sõidavad mööda.  Seetõttu on väga oluline kanda riietust, mis kaugelt silma hakkab, et töötajat kaitsta. Soojad talvejoped ja – kombinesoonid võiksid igaks juhuks olla varustatud ka helkuritega või olla erksates toonides, et neid juba kaugelt märgata. Kui aga vana helkuriteta jope endiselt töötab, piisab ka sellest, kui soetada juurde helkurvest, helkuritega müts või kindad.

Talvel väljas töötamisel on omad väljakutsed, milleks peab kindlasti valmis olla, et õnnetusjuhtumeid ära hoida. Loomulikult on oluline, et töötajal oleks soe töörõivastus. Selleks on hea kihiline riietus, et hoida ära liigset higistamist ja soe tööjope või kombinesoon. Riietus võiks kindlasti olla varustatud helkuritega, sest kehvades ilmastikuoludes on ka halb nähtavus ning näiteks tee ääres töötades on see täiesti asendamatu. Selleks sobib hästi ka jopele peale pandud helkurvest. Unustada ei tohiks ka korralikke jalatseid, mis peaksid hoidma nii jalad soojas kui ka olema võimalikult libisemiskindlad, et jäätunud pinnal õnnetusi ei juhtuks.

Kuidas hindate seda postitust?