Kasulikud nõuanded

Sisustusideed unistuste lastetoa kujundamiseks

29.11.2019

Ei ole ühtegi teist ruumi, kus saab anda fantaasiale nii vabad käed nagu lastetoas. Lastemaailmas võib unustada igasugused stiilireeglid, keelud ja käsud ning lasta peadpööritavatel ideedel võimust võtta.

On vaid kolm kirjutamata nõuannet, mida suures sisustamise tuhinas unustada ei maksa: lastetuba peab lastele meeldima, seda peab olema lihtne koristada (seda ju põngerjad tihti ise ei tee!) ja ruum olgu ka turvaline. Kõik muu on juba võimaluste, maitse ja pealehakkamise küsimus.

Lemmikkangelased figureerivad detailides 

Lapsed on erinevad. Ei ole sugugi nii, et kõik pisipiigad armastavad printsesse või nunnusid ponisid. Mõnele imponeerivad kassid ja koerad, kolmandale hoopis mõni superstaar. Ja ega kõiki poisse tõmba Ämblikmees või traktorid, mõni hindab ralliautosid või vaimustub Lego klotsidest.

Kuigi tänased iidolid võivad homseks olla unustatud, võib ju lapse soovidele vastu tulla ja kujundada toa väikese preili või noorhärra lemmikkangelase võtmes: raamitud postrid-pildid, temaatiline voodipesu, ilupadjad, üleelusuuruses kaisuloomad või päevakate on hõlpsasti välja vahetatavad, kui lapsel tekivad uued kiindumusobjektid.

Mööbel, mis lastele meeldib

Et suurem osa väikese inimese päevategevustest möödub põrandal, võiks mööbel olla pigem madalam (moodulriiulid- ja kapid, sahtlid, mänguasjakastid- ja korvid), kuid voodi võib asuda kõrgemal. Hoiukastide kasutamist lihtsustavad rattad. Näiteks mänguasjakastidel võiks olla rattad all, siis on hea ühest kohast teise liigutada või ka üksteise järele rongiks sättida. Kaste saab ka toredate siltidega isikupärasemaks muuta, sildil võib olla kirjas, mis mänguasjad sinna kasti käivad.

Üksluised kapiuksed muudavad lõbusaks erinevad vigurid: näiteks aknaruut kapiukse sees, seieritega kell kapiukse peal, ise kujundite sisselõiked (ruut, kolmnurk, viisnurk jms), millest laps sama kujuga klotse läbi pista. Ka riiuleid võib vabalt ise tuunida (katta need näiteks tapeediga või aplikatsioonidega) ning kujundada nii leludele nukumaja, autogaraaž või tuletõrjedepoo.

Lastetoas on omal kohal ka kott-toolid, pehmed tumbad ja lamamispadjad, mille peal on mõnus istuda ja mürada või neid kasvõi üksteise peale laduda.

Voodi, kus saab ka mängida

Majakujuline voodi, kus magamisase on kõrgemal ja selle alla jääb mänguruum, meeldib kõigile lastele. Eriti lahe, kui voodisse viib redel ja sealt alla toob liutoru. Lae alla tõstetud voodi saab kujundada ka temaatiliselt: puuonnina, lossi, laeva, bussi või lossina. Põnevamaks annab muuta ka tavalisi lastevoodeid. Kinnitades sängi kohale lakke kanga, saab tekitada baldahhiiniga printsessivoodi või siis piraadilaeva.

Kui tuba jagab kaks last, siis narivoodi mõlemale korrusele saab ette riputada liigutava kardina ning luua nii mõlemale lapsele väike omaette olemise nurk. Tavalise pikendatava lastevoodi omanik ei pea onni mängimisest loobuma - kui sängist kindlust ehitada ei saa, võiks toas olla tipi telk. Telgis on sama vahva kodu mängida ja seal saab ka mänguasju hoida.

Lahedad tubased tegevused

Rootsi redel, ronimissein, köisredel, kiik, ripprõngad, võrkkiik ja tahvel- ja või magnetsein on asjad, mis ühe aktiivse mudilase privaattsooni eriti ägedaks teevad. 

Kui ühes toas on mitu mudilast, siis võib julgelt osa mööblist toa keskele paigutada. Madal, lasteaialapse mõõdus laud ühes toolidega on ühtaegu praktiline koht, kus joonistada või meisterdada, aga samas ka hea koht sõprade võõrustamiseks, nukkudega mängimiseks, Legodega ehitamiseks jms.

Seinale või lae alla võib riputada nöörid kolmnurksete vimplite ja laps oma kunstitöödega. Pesunöör on ka hea koht, kuhu pühade või sünnipäeva saabudes lapse nimi, õnnitlused ja asjakohased pildikesed kinnitada. Põrandale saab joonistada keksukasti või autoraja. On ka spetsiaalselt lastetuppa mõeldud PVC-katteid, kus on need juba olemas.

Kuidas hindate seda postitust?