Kasulikud nõuanded

Rehvisoovitused 2020. aasta suveks

4/5
02.03.2020

Lumised ja jäised teeolud on möödumas, mis tähendab taas rehvide vahetamist vastavalt oludele. Alati aga ainult rehvivahetusest ei piisa - kindlasti tasuks veel õige rehvitüübi valimisele tähelepanu pöörata rehvide hooldamisele. Siin on soovitused, millele võiksid suve hooajaline vastu minnes tähelepanu pöörata.

Vali kas suverehvid või lamellrehvid

Soojematele ilmadele vastu minnes on vaja soetada kas suverehvid või lamellrehvid. Suverehvid peaksid olema võrreldes talverehvidega võimalikult minimaalse veeretakistusega, et kütusekulu püsiks optimaalsena. Eestis on lubatud mustri jäägi miinimum 1,6 millimeetrit. Võrreldes talverehvidega on neil pikisuunalise suunaga ja omapärane muster. Lisaks on nad väiksemad ning nagu eelnevalt mainitud, tarbivad kütust vähem.

 Kui tihe rehvivahetus on aga Sinu jaoks liiga tülikas, siis tasuks valida lamellrehvid (tähistatud MS, M+S või M&S) ehk universaalsed rehvid, millega on lubatud liigelda aastaringselt. Need rehvid sobivad pigem kogenud sõitjale, sest nendega on jää peal veidi keerulisem kontrolli saavutada ning suvel võivad need ruttu kuluda ja segada rehvide juhitavust. 

Lisaks sellele tuleb tähelepanu pöörata veel õige rehvi suuruse valimisele, rehvimüra, haarduvuse omadustele, kiiruseindeksile ja kütusekulule.

Kontrolli aeg-ajalt rehvide rõhku

Õige rehvirõhk aitab tagada Sul enda, kaasreisijate ja teiste liiklejate turvalisus. Ülerõhu puhul võivad rehvid kergesti puruneda ning alarõhu puhul vajavad rehvid tihedamat vahetamist, suurendavad kütusekulu ja raskendavad juhitavust.

Rehvirõhku tuleks kontrollida vähemalt iga 2 nädala tagant. Selleks tuleks kasutada manomeetrit, mis tuleks vähemalt kord aastas kaliibrida. Kontroll tuleks teostada enne sõidu alustamist, siis kui rehvid on külmad. Rehvirõhk peaks vastama auto massile, mille info leiad oma sõiduki ukselt, auto käsiraamatust või internetist.

Kontrolli rehvide vigastusi

Rehvid võivad viga saada mitmetel põhjustel - olgu selleks võõrkehad, tugevad kokkupõrked, halb pinnas jne. Seetõttu tuleks pidevalt kontrollida, et rehvidel poleks vigastusi, sisselõikeid, pragu, kulunud kohti, mulle jne. Viga saanud rehvid võivad mõjutada nende eluiga tunduvalt - purunemisoht on suur. Ajaga võib kuluda ka rehvimuster, mistõttu peaksid lisaks seda jälgima. Suverehvi muster kulub olenevalt sõidustiilist ja rehvitüübist umbes 3 millimeetrini 20 000 kuni 40 000 kilomeetri läbimisel. Kindlasti ära kasuta vanu ja kasutatud rehve, eriti kui Sa ei tea nende ajalugu, vaid vii nad vanade rehvide kogumispunkti.

Vaheta esimesed rehvid tagumiste vastu

Iga 10 000 kilomeetri kohta on soovitatav vahetada esirehvid tagumiste vastu ja vastupidi, sest paraku kuluvad sõiduki esirehvid palju kiiremini. Seda tuleks teha eriti siis, kui sõidad sageli suurel kiirusel, autol on rasked koormad, pärast pikki sõite, rehvidel on ebaühtlane kulumine, kuulda on sumisevat heli või märkate muud kahtlast. Rehve võib ainult siis ümber paigutada, kui rehvid on samas mõõdus ning jälgida tuleks rehvimustri suunda. Pea aga meeles, et rehvide omavahel vahetamine ei paranda rõhust tingitud probleeme. 

Kumho HS51 225/50R17 98 W XL hind ja info | Kumho HS51 225/50R17 98 W XL | kaup24.ee -35% 6 € SOODUSTUS ALATES 60 €
€ 8199 5p. 7t
Lisa korvi
6 € SOODUSTUS ALATES 60 €
Bridgestone T005 205/55R16 91 V hind ja info | Bridgestone T005 205/55R16 91 V | kaup24.ee 6 € SOODUSTUS ALATES 60 €
€ 6999 5/5 5p. 7t Ülehomme kätte
Lisa korvi
6 € SOODUSTUS ALATES 60 €
Tristar ECOPOWER 4 215/55R16 97 V XL hind ja info | Tristar ECOPOWER 4 215/55R16 97 V XL | kaup24.ee 3 € SOODUSTUS ALATES 30 €
€ 5149 5p. 7t
Lisa korvi
3 € SOODUSTUS ALATES 30 €
Nereus NS601 205/65R15 94 V hind ja info | Nereus NS601 205/65R15 94 V | kaup24.ee 3 € SOODUSTUS ALATES 30 €
€ 4149 5/5 5p. 7t
Lisa korvi
3 € SOODUSTUS ALATES 30 €
Näita rohkem

Hoolitse varurehvi eest

Kindlasti tuleb kontrollida aeg-ajalt ka varurehve, isegi kui nad pole pikalt kasutuses olnud. Eriti peab seda tegema üle 6 aasta vanuste rehvide korral. Sarnaselt eelmise punktiga, võivad nad siiski olla vananenud ning vajab uute vastu vahetamist.

Puhasta rehve

Eesti ilm on üsnagi ettearvamatult sopane, mistõttu peaksid tähelepanu pöörama ka rehvide puhtusele. Enne auto puhastamist veendu, et auto mootor ei tööta ning veljed on jahtunud. Seejärel kasuta voolikust tulenevat vett ning loputa rehvid korralikult. Velgedele ja rehvidele sobib pesemiseks nõudepesuvahend, kuid kõige parema tulemuse annavad siiski selleks mõeldud pesuvahendid. Pesta tuleks pehme pesusvammi või mikrofiiber lapiga. Pidi ja piduritolm võib vajada erivahendeid. Seejärel loputa liikudes velje ülevalt aeglaselt alla kuni kogu pesuvahend on eemaldatud. Seejärel kuivata velged ja rehvid mikrofiiber rätikuga või jäta nad õhu kätte kuivama.

Seaduslikult on lubatud suverehvide vastu vahetada juba alates 1. märtsist. Isegi kui rehvid on vahetatud või kui kasutad lamellrehve, tuleb ka suvel veenduda nende töökorras olekust. Kui ise sellega tegelemine on liiga aeganõudev või vajad abi, tasuks pöörduda eksperdi poole. Kui rehvid on vananenud või vajad uusi, siis tasuks otsida neid meie veebipoest - siit leiad kvaliteetsed tooted soodsate hindadega.

Klientidele meeldib see postitus

4/5
4 hinnangut klientidelt

Kuidas hindate seda postitust?