Kasulikud nõuanded

Kuidas valida ehitajale mugavad ja vastupidavad tööriided

29.01.2020

Ehitajatele on töös äärmiselt olulised nende tööriistad ja -vahendid, mis peavad olema kvaliteetsed ja korralikud. Küll aga ei tohiks ka unustada riietust, milles tööd teha, et see oleks kvaliteetne, vastupidav ning mis kõige tähtsam, turvaline.

Pealisriietus olgu kihiline

Ehitajad peavad tööd tegema kõigis ilmastikuoludes – olgu parajasti õues suur kuumus, tugev vihmasadu või sadagu paksu lund. Seetõttu on väga oluline, et tööriided oleksid ilmastikule ning tööle vastavad. Valides tööriideid ehitusele tasub kõige suuremat tähelepanu pöörata kihilisusele. Nii on võimalik vastavalt ilmale kihte kas eemaldada või juurde panna.

Alumise kihina võiks kasutada võimalikult hingavaid materjale, et rasket tööd tehes ei hakkaks higistama ning see ei tekitaks ebamugavustunnet. Peale saab aga panna vastavalt ilmastikuoludele kas kergema pusa või jaki, kuni tugeva veekindla tööjopeni, milles ükski vihmapiisk läbi pääse.

Tööpüksid olgu mugavad ja tööülesannetele vastavad

Kui tööjoped valitakse üldjuhul kvaliteetsed, jäetakse püksid tihtilugu tähelepanuta. Tööpüksid kuluvad aga tööriietuse puhul kõige kiiremini ning peaksid seetõttu olema võimalikult kulumiskindlad ja vastupidavad. Töö puhul, kus peab tihtipeale põlvili töötama, on suureks abiks ka põlvekaitsmed, mis aitavad põlvi toestada ning tööpükse kaitsta.

Muud kriteeriumid tööpükste valimisele on üldjuhul need, kus ja kuidas hakatakse neid pükse kandma. Kas neid kantakse pigem tubastes tingimustes ehitades või õues? Hea nipp oleks ka valida püksid, millel on võimalikult palju taskuid ja hoidikuid tööriistade hoidmiseks, pidades seejuures muidugi ka silmas, milliseid tööriistu kõige enam kasutatakse. Kui kasutusel on pigem rasked tööriistad, võivad need ka püksid muuta raskeks ning sel juhul oleks mõistlikum valida juurde vöö, kuhu tööriistad kindlamalt riputada. Kui tööl peab ligi hoidma ka telefoni, peaks tööpükstel olema selle jaoks eraldi tasku, et telefon seal turvaliselt olla saaks, kartmata, et see katki läheb. Tähtis on muidugi ka see, et püksid oleksid venivamast materjalist ja jalas mugavad, mitte jäigad, sest ehitamine nõuab tihtipeale ronimist ja liikuvust.

Materjal on oluline

Valides tööriideid, peab tähelepanu pöörama eelkõige materjalile, millest need tehtud on. Töörõivad peaksid olema vastupidavad, sest paratamatult saavad need kõvasti trööpamist ning võiksid pikemat aega vastu pidada. Õnneks on tänapäeval valikut hulgaliselt ning igale vajadusele leiab tööriietust. Tähtsaim on iga liikuva töö puhul jälgida, kas materjal on piisavalt veniv ning hingav. Õues töötamisel võiks materjal olla ka võimalikult veekindel, et vihma tõttu tööd katkestama ei peaks. Ehituse puhul võiks olla ka küünarnukid, põlved ja muud kuluvamad kohad olla paksemast ning vastupidavamast riidest, et riided läbi ei kuluks ning kaua kestaks.

Tugevad ja turvalised tööjalatsid

Kuna ehitajate töö möödub tihtilugu jalgadel olles, tellingutel ronides ning pidevas liikumises, on väga tähtsad ka tööjalatsid. Tööjalatsid peavad mõistagi olema jalas mugavad, ent veel olulisem on turvalisus, seda eriti talvistes oludes, kui on libe. Talvel sadanud vihm muudab tellingud tihtipeale ohtlikult libedaks ning korralikud libisemiskindlad saapad võivad sel juhul olla elupäästjad. Suvel aga peaksid olema jalatsid piisavalt hingavad, et jalad ei kipuks higistama. Vihmahoogude ajal aitavad aga kummist tööjalatsid kaitsta jalgu niiskuse ja vihma eest.

Ehitustööliste jaoks on korralikud tööriided sama olulised kui kvaliteetsed tööriistad. Tööriided aitavad tunda end mugavalt kõigis ilmastikuoludes. Kui töötajal on mugav ning turvaline, sujub ka töö paremini ja kiiremini.

Kuidas hindate seda postitust?