Kasulikud nõuanded

Millisest materjalist mööblit valida?

07.10.2015

Nagu me kõik teame, võib õige mööbli valimine põhjustada parajat peavalu. Mööbli stiil võiks olla aegumatu ja konstruktsioon peaks pidama vastu aastaid. Seega on oluline arvestada erinevaid detaile ning mööbli kvaliteeti. Mida kvaliteetsem materjal, seda kvaliteetsem mööbliese. Poodides on saadaval suur hulk erineva materjaliga mööbliesemeid nii elutuppa, magamistuppa kui ka kööki. Et aga oleks lihtsam erinevate materjalide seas orienteeruda, on siin väike tutvustus.

  • MDF - Keskmise tihedusega puitkiudplaat (Medium Density Fiber Board) on looduslikult puhas materjal, kuna selle tootmisel ei kasutata sidumiseks täiendavaid aineid. MDF valmistatakse kuivmeetodil - naturaalse puidu peenestatud massi kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. MDF on väga tugev materjal, mis talub niiskust ja kuumust. Neid plaate kasutatakse sageli just köögimööbli valmistamisel, kuna need ei kobruta ega paisu auru tõttu. Et plaat koosneb väga peentest kiududest, on võimalik tema sisse pressida mitmesuguseid mustreid ja ornamente. Samuti on see materjal hügieeniline, tänu oma resistentsusele erinevatele mikroorganismidele. 

  • PLP - Puitlaastplaat (ka mööbliplaat või saepuruplaat) saadakse puidulaastude või saepuru ja erinevate liimide kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. Tänu lisatud liimile omandab PLP erilise tugevuse ja kestvuse. PLP on üsna tugev ja võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel. Kuna selle valmistamisel kasutatakse liime, mis aja jooksul levitavad toksilisi formaldehüüde, siis ei tohiks 100 grammi materjali kohta olla formaldehüüdide sisaldus suurem kui 10mg (PLP klass E1).
  • Laminaat (ka melamiin) on mitmekihiline pinnakattematerjal, mis talub niiskust, kuumust ja põrutusi. Laminaat koosneb dekoratiivsest paberist, millele kantakse soovitud puidumuster, või värvitoon ning kaitsvast melamiinvaigu kihist. Laminaat Laminaat annab mööblile lisaks kenale välimusele ka suure vastupidavuse.Melamiin on sünteetiline materjal, mida nimetatakse sageli ka kunstspooniks. See on tugev materjal, mis võib väga edukalt jäljendada naturaalset spooni olles seejuures tunduvalt odavam.
  • Lamineeritud puitlaastplaat (või ka MDF) saadakse termokõvastuva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrge temperatuuri ja survega.
  • Spoon on õhuke puidukiht, mis lõigatakse tavaliselt masinaga puidupakust ja liimitakse MDF või PLP mööblile. Sageli kasutatakse mõnd väärispuitu, et võimaldada tarbijale ilusa ja naturaalse välimusega mööblit taskukohasema hinnaga. Spooni toodetakse väga erineva paksusega (1-12mm) ja see kajastub selgelt ka toote hinnas. Mida paksem kiht, seda vastupidavam ja kallim toode.
  • Vineer on kihiline materjal, mis valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonilehtede) kokkuliimimise teel (vineeri paksus on 4–50 mm). Tänu lisatud liimile ja üksteise suhtes kiudude suunaga risti asetsevatele spoonilehtedele on vineer eriti tugevus materjal. Võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli kui ka köögitoolide valmistamisel.
  • Täispuit (ka liimpuit) koosneb niiskuskindla liimiga kokku liimitud erineva suurusega puidu tükkidest. Viimistlemiseks kasutatakse õli, lakki või värvi. Okaspuidust mööbel on kõige levinum, aga oma omadustelt on ta ka kõige hapram, väga vastuvõtlik kriimustustele ja erinevatele vigastustele. Lehtpuumööbel on oluliselt vastupidavam, aga sellevõrra ka kallim. 

TOP köögilauad


 

Kuidas hindate seda postitust?