Kasulikud nõuanded

Millised valgustid on Sinu kodu jaoks parimad?

5/5
26.09.2018

Valgus on üks võtmeelemente ruumides, kus Sa elad või töötad. Hea valgustus teeb teatud ülesannete täitmise lihtsamaks ning tekitab turvalisema ja mugavama tunde. Kuid igas ruumis on vaja erinevaid valgustusseadmeid, seega ei ole neid kuigi lihtne valida. Selleks on kaup24.ee eksperdid koostanud selle ostujuhise, mis aitab Sul valida õige valgustuse.

Valgustite tüübid

Kõigepealt soovitame tutvuda eri tüüpi valgustitega, millel on kõigil oma unikaalsed omadused.

Laevalgustid

Nagu nimigi ütleb, on seda tüüpi valgusti paigaldatud lakke. Neid saab paigaldada sisseehitatult või kergelt väljaulatuvaid - teisisõnu rippuvaid. Sõltumata sellest, millise neist kahest valikuvõimalusest valid, ei võta laevalgustid palju ruumi füüsiliselt ega visuaalselt, nii et saad neid ka väikeses ruumis kindlasti kasutada.

Rippvalgustid

Seda tüüpi valgustid üllatavad erinevate variantidega: see on ka üks põhjusi, miks neid peetakse üheks kõige mitmekülgsemaks valikuks. Sellised valgustid võivad kiirgada nii väga eredat kui ka hämarat valgust ning neid leidub nii tagasihoidliku kui ka vastupidi väga pilkupüüdva disainiga. Seega sõltub valik Sinu isiklikest vajadustest - isegi kõige ootamatumaid ideid on võimalik realiseerida.

Süvistatavad valgustid

Seda tüüpi valgusteid tuntakse ka LED-paneelidena, mis on eeskätt tuntud oma minimalistliku välimuse poolest - neid kasutatakse sageli täiendavate hubaste detailidena. Sellised paneelid valitakse peamiseks valgusallikaks harva, kuid piirkondades, kus on vaja vähem valgust (vannitoas, koridoris, köögikappide kohal jne), on see äärmiselt ökonoomne ja praktiline valik.

Seinavalgustid

Seda tüüpi valgustid on tavapäraselt kasutatavad täiendavate valgusallikatena suurema heleduse saavutamiseks lugedes või luues hubase atmosfääri. Neid saab kasutada ka teatud objektide (maalid, fotod jne) esiletoomiseks või lihtsalt keerukama sisekujunduse arendamiseks.

Põrandavalgustid

Neid valgusteid kasutatakse samuti  lisavalgustusena, mis aitavad luua hubase ja isegi veidi romantilise keskkonna. Tõsi, kui valid heledamad pirnid, võib selline valgusti väikeses ruumis asendada ka põhilise valgusallika. Põrandavalgustid asetatakse põrandale, nii et saad neid vajadusel ümber paigutada.

Lauavalgustid

Kompaktne ja mobiilne, kuid samal ajal väga väärtuslik ja tõhus - see on kõige sobivam viis seda tüüpi valgusti kirjeldamiseks. Võid paigutada need voodi kõrval asuvale öökapile, oma töö- või kirjutuslauale. Vajadusel saad sama valgusti teise asukohta teisaldada täiendavaks, kuid väga vajalikuks valgusallikaks. Ära unusta ka nende lampide disaini - oled üllatunud, kui suur on stiilsete lauavalgustite valik!

Laste lambid

Selle valgustitüübi hulgas on tooteid, mida saab paigaldada või lihtsalt kasutada erinevatel eespool nimetatud viisidel - kõigil neist on ainulaadne ja mänguline kujundus. Loomulikult ei tähenda see, et nad oma põhifunktsiooni ei täidaks (laste valgustusseadmete hulgas on nii pea- kui ka lisavalgustuse valikuid), kuid tõenäoliselt nõustud, et laste jaoks on oluline nende huvitav disain. Võid rahulikult võtta - sellisel juhul on kindlasti midagi, mille hulgast valida!

Valgustid-ventilaatorid

Nagu nimigi ütleb, siis need valgustid mitte ainult ei valgusta ruumi, vaid pakuvad ka teist, eriti suviseks hooajaks kasulikku funktsiooni, ruumi ventileerimist. Kõige tähtsam on, et selline valgusti-ventilaator ei vaja täiendavat ruumi või suures koguses elektrit, kuid saad sellest kahekordse kasu. Täpsemalt kolmekordse: interjööri kaunistamiseks leiad rohkem kui ühe stiilse võimaluse!

Valgusti eesmärk

Nende toodete eesmärk ja kõige sobivam valik sõltub suuresti valgustuse tüübist, mida kavatsed luua. Põhitüüpe on mitu:

Üldine valgustus

See on tuntud ka peavalgustusena, loob üldise valguse ruumis, mida me harilikult tajume ruumi sisenedes. Laevalgustid, ripp- või süvistatavad valgustid sobivad eriti hästi sellist tüüpi valgustuse jaoks, kuid saad lisada ka täiendavaid valgusallikaid, nagu põrandavalgustid või laualambid.

Sihtvalgustus

See on tavaliselt väiksem, kuid kontsentreeritud valgus, mis on suunatud konkreetsele asukohale: selleks võib olla nii köök kui ka töölaud. Sihtvalgustus on valitud konkreetse piirkonna valgustamiseks. Selle tüüp sõltub erinevatest asjaoludest: magamistuppa sobivad kõige paremini seinavalgustid, köögis võid proovida LED-paneele, samas kui lauale on parim valik laualamp.

Rõhuvalgustus

Seda tüüpi valgustusega saad keskenduda kindlatele kodu võtmepiirkondadele - võid esile tuua nii taimi kui ka kunstiteoseid. See hõlmab ka jõulupuude või teisi kodu kaunistamisel kasutatavaid pidulikke valgusteid. Võib olla on selleks parimad seina- ja sisseehitatud valgustid, kuid põhimõtteliselt sõltub valik sellest, milliseid objekte (või isegi ruumistruktuure) soovid esile tuua.

Dekoratiivne valgustus

See valgustus ise muutub ruumi keskpunktiks ja seeläbi püüab ümbritsevate inimeste pilke. Sisseehitatud valgustid on eriti sobivad trepi või põranda kaunistamiseks, samas kui teiste ruumide puhul toimivad hästi küünlad või lambid, mis ei sobi alati põhivalgustuseks.

Lambi kork ja võimsus

Valgusti kork on osa lambiühendusest - ilmselt pöörad sellele parameetrile tähelepanu uute pirnide ostmisel. Kui aga tead, millist lambipirni soovid enne lambi ostmist, on hea mõte eelnevalt kontrollida sokli tähist.

Kõige populaarsemad soklid:

  • Edison (ingl. „Edison screw“) - tähega "E" tähistatud number, selle kõrval asuv number tähistab tihvtide vahelist kaugust. Sellised pirnid on ühed populaarsemad ja mitmekülgsemad. Suurem arv tähendab seda, et pirn suudab taluda suuremat võimsust ja sobib seega "tõsisemate", heledamate valgustite jaoks.
  • Halogeen - tähistatud tähega "G", selle kõrval olev number tähistab tihvtide vahelist kaugust. Need pirnid on eriti tavalised kodukeskkonnas.
  • Halogeen ja LED (halogeen ja LED) - tähistatakse tähtedega "GU" ja numbrid kõrval. Nagu Edisoni puhul, tähendab suurem arv sel juhul rohkem energiat. Me ei hakka pikemalt LED-ide eeliseid loetlema - oled ilmselt kuulnud, et sellised lambipirnid tarbivad vähem energiat ja kestavad kauem. 

Kui tegemist on lambipirnidega, soovitavad eksperdid tavaliselt sellele parameetrile mitte liialt palju keskenduda, seda just eri tüüpi pirnide puhul. Pea meeles, et hõõglambid on suurim elektrienergia allikas, millele järgneb halogeen, seejärel kompaktsed fluorestseeruvad ja lõpuks kõige ökonoomsemad LED-lambid. On mõttekas võrrelda nende võimsusi, aga kui tead, et soovid pirni põhivalgustuse jaoks, siis võiksid otsekohe valida rohkemate vattidega mudeli: nende puhul ei jää kindlasti funktsionaalsusest puudu.

Valgustid ruumi järgi

Valgustit saab valida ka vastavalt kasutatavale ruumile - oleme välja toonud kõige populaarsemad siseruumide valikud.

Esikud ja trepid

Tavaliselt on esik või trepp üks esimesi detaile, mida me hoonesse sisenemisel märkame. Kasuta seda ära ja loo õige esmamulje: kui maja on klassikaline, riputa lakke lamp ning kui tegemist on kaasaegse või minmalistliku hoonega, kasuta väiksemaid ja peenemaid tulesid.

Muidugi, kõik sõltub ruumi suurusest- suur lamp sobib suuremasse majja ning isegi kui oled hull minimalistlikkuse järgi, ei pruugi väike lamp suures ruumis piisavalt silma paista.

Ära unusta, et mõnikord on valgust vaja ka turvalisuse tagamiseks, seega jälgi, et trepp oleks korralikult valgustatud. See kehtib kõikide tavapäraste lahenduste juures ning samuti võid kaaluda erilisi treppidele mõeldud LED valgustite kasutamist- see ei taga mitte ainult täiuslikult valgustatud treppi, vaid on stiilne lahendus mistahes koju, kontorisse või muud tüüpi hoonesse.  

Külalistetuba

Toas, mida kasutavad sageli külalised või kus soovid ise lihtsalt puhata, on hea kasutada valgusteid, mis rõhutavad erinevaid pilte või muid detaile. Muidugi võid valida lisaks ka suuremad valgustid.

Selles ruumis on oluline kasutada mitte liiga eredat valgust. Täiuslikult sobivad erinevad seinavalgustid, põranda- või sisseehitatud lambid. Seda tüüpi toas ei ole ere valgus kõige olulisem, aga kui loed sageli, mängid mänge või tegeled muude tegevustega, mis nõuavad rohkem valgust, siis tasub tellida korralikud lambid.

Kui Sind hirmutavad suured elektriarved, mis kõikide nende dekoratiivsete valgustitega kaasnevad, saad osta madala energiatarbimisega lambid, mis aitavad pikemas perspektiivis palju säästa.  Tänapäeva tehnoloogia pakub palju erinevaid lahendusi.

Söögituba

Söögitoa keskosas peaks olema laud, mis vajab säravat valgustust. Kui laud on ümmargune, võid lambi selle kohale riputada, samal ajal kui teist tüüpi laudadele sobivad peaaegu igat tüüpi valgustid. On oluline, et laud oleks tõesti hästi valgustatud.

Täiendavaks valgusallikaks võivad olla seinavalgustid või isegi põrandalambid- need ei lisa mitte ainult valgust, vaid tekitavad ka veidi rahulikuma ja romantilisema õhkkonna.  

Köök

Tuletame meelde, et köök on kindlasti üks tähtsamaid kohti kodus, kus valgustus peab olema hea ning sobima nii küpsetamiseks kui ka retseptide lugemiseks. Köögid ei vaja tavaliselt dekoratiivvalgustust, nii et kasuta seda ainult teatud detailide, näiteks maalide või lillede kohal.

Üldiselt soovitame köögis kasutada ühtlast valguse jaotust, mistõttu oleks sobivam kasutada mitut sisseehitatud valgustit ühe suure riputatava valgusti asemel. Kui soovid siiski rippuvat valgustit, siis saad luua lisavalgust seinalampidega.  

Mõne köögimööbli puhul ei ole võimalik sisseehitatud valgusteid paigaldada, kui selle asemel võid kasutada väikseid LED-pirne ahju, valamu või muude seadmete kohal. Ära unusta, et ebapiisav valgustus võib häirida söögivalmistamist.

Tööruumid

Kui otsid valgustust kontorisse või oma isiklikku tööruumi, peab see olema täiuslikult ere. Kasuta mitut valgustit ja osta kindlasti laualamp, kui töötad sageli laua taga. Tööruumide valgustus peaks olema võimalikult loomulik ning pakkuma ideaalset alternatiivi naturaalsele päevavalgusele, nii et ära vali liiga külmas toonis lampe ega pinguta üle värviliste LED-ribadega- need lihtsalt juhivad Sinu tähelepanu eemale.  

Vannituba

Tavaliselt investeerivad inimesed kõige vähem vannitoa valgustusesse. Siiski on ka selles ruumis vaja head valgustust. Tavaliselt saad kasutada seinavalgustit, kuid soovitame lisada valgusti ka peegli kohale, et näeksid oma nägu täiuslikult. Paigalda valgus otse peegli alla, et vältida varje oma näol.

Kui Sul on vann, kasuta selle kohal dekoratiivset valgustust, mis ei ole mõeldud ainult ilu jaoks- Sa ei soovi ju vannis koos päikeseprillidega lebada, eks? Võimaluse korral kasuta seinalampe, mis ei häiri vannis olles silmi.

Välisvalgustus

Kui elad korteris, ei vaja Sa välistingimustes kasutatavat valgustust. Siiski, kui plaanid oma kontoris või kodus valgustust muuta, on vaja mõelda ka välisvalgustusele. Põhimõtteliselt on see vajalik ainult välisilme kaunistamiseks ja turvalisuseks. Ära kasuta midagi, mis on väga ere ja häirib nii Sind kui Sinu naabreid. Valgusta erinevaid kodu detaile, mida soovid esile tõsta, nagu teerada või lilleaed.

Mõnel juhul võid kasutada ka liikumisele reageerivaid tulesid. Intenreti-arvustused ütlevad, et need sobivad ideaalselt ukse juurde, väravasse või muudesse sarnastesse kohtadesse.  

Valgusti valimise lühikokkuvõte

Parima valgustusseadme valimisel peaksid:

  1. Valima valgusti tüübi. Lae-, riputatav-, sisseehitatud-, seinale paigaldatav-, kirjutuslaua-, lapsesõbralik või ventilaatoriga valgusti? Neil valgustitel ja põrandavalgustitel ning LED-paneelidel on kõigil oma eelised, millega soovitame tutvuda!
  2. Otsustama, millist valgust soovid luua. Valgustid on mõeldud üld-, rõhu-, siht- ja dekoratiivseks valgustamiseks - otsusta, mida vajad.
  3. Pöörama tähelepanu valgusti soklile ja võimsusele. E14, G13, G10 on vaid mõned näited, mida otsingute alustamisel leiad. Tee selgeks tähtede ja numbrite tähendus ning otsusta võimsus. 
  4. Otsustama, millises ruumis lampi kasutad. Sõltuvalt sellest, kas otsid valgustit fuajeesse, saali, trepikotta, külalistetuppa, söögituppa, kööki, kontorisse, vannituppa või välitingimustes asuvatele objektide juurde, on ka nende sobivus erinev.

Valgustite ostmisel pea meeles, et need kestavad tõenäoliselt kaua. Need jäävad sageli kasutusele kuni järgmise remondini. Seega, mõtle hoolikalt eelarvele, mida saad selle pikaajalise investeeringu jaoks kulutada. Igal juhul tagab kaup24.ee valgustitele alati madala hinna- pidevalt on toimumas kampaaniad ja allahindlused, mis võimaldavad siit osta palju odavamalt, kui mujalt!

Klientidele meeldib see postitus

5/5
3 hinnangut klientidelt

Kuidas hindate seda postitust?