Kasulikud nõuanded

Kuidas kummuteid ja kappe laste jaoks ohutult paigaldada?

11.08.2020

Kodu sisustades on alati oluline mõelda läbi kõikvõimalikud aspektid, kuidas saaksid mööbli paigutada võimalikult mugavalt ja ohutult. See tähendab seda, et paigaldatavad kapid või kummutid ei rikuks põrandat, tapeeti ega ei jääks ette lastele, kes võivad mänguhoos kukkuda vastu teravaid nurki või kogemata kukutada kapi ümber. Viimane põhjus on kriitilise tähtsusega just lastega peredes - siin on paar nippi, kuidas valida kappe ja kummuteid, mis aitaks ära hoida kõikvõimalikud õnnetused.

Veendu kummuti ja kapi disainis

Peamiseks ohutu kummuti või kapi näitajaks on selle disain. Näiteks tuleb arvestada, et väikesed lapsed armastavad avastada ning katsuda erinevaid asju. Seepärast on oluline, et kummut või kapp ei oleks nii väike või kerge, et laps saaks mänguhoos endale kapi kogemata peale tõmmata. Lisaks võivad kaalult rasked ning suured kummutid ja kapid tekitada ümber kukkumisel õnnetusi, mis võivad isegi lõppeda väga tõsise vigastuse või surmaga. Kui võimalik, kinnita kapp seina külge kas puurides või muud moodi. Saadaval on ka spetsiaalsed lastekapid, mis on mõeldud lastetubadesse, kus on juba kõikvõimalikud ohutusnõuded juba läbi mõeldud.

Kata kapi nurgad

Kuigi on lihtne leida ümarate nurkadega laude ja toole, siis paraku on kummutite ja kappidega lood teised. Lapsed võivad mänguhoos komistada ning kukkuda vastu kapi nurka, mis on lapse jaoks ääretult valus, ehmatav ja isegi ohtlik. Sellepärast oleks mõistlik muretseda kappidele nurgakaitsmed. Tegu on pehmest materjalist nurgakujuliste vahenditega, mis asetakse kapi nurkadele. Need on peaaegu märkamatud, mispärast ei riku need kapi välimus ega kahjusta mingil määral ka selle pinda. Küll aga saad Sina südamerahu, et kui midagi peakski juhtuma, on lapsel kõik korras.

ohutusnurgad kappidel ja kummutitel

Muuda sahtlid lapsekindlaks

Kui oled soetanud kapi või kummuti, siis peaksid kindlasti arvestama, et avastamisrõõmuga lapsed tahavad ilmselgelt näha, mis on suletud uste taga. Seepärast tulevad nad kindlasti katsuma sahtleid ja kapiuksi, mispärast võiksid kindlasti hoida näiteks ravimid, teravad esemed, kodukeemia ning muud potentsiaalselt ohtlikud esemed kättesaamatus kohta. Kui see pole võimalik võib ka puhtalt kapi uste või kummute sahtlitega võib laps ennast vigastada, mispärast on oluline muuta sahtlid lapsekindlaks. Laps võib kasutada sahtleid ronimiseks, tõmmata need kapist välja või jätta näppe kapiukse vahele, mistõttu on soovituslik kasutada erinevaid vahendeid, et sahtlid püsiksid kinni. Üheks lahenduseks on soetada sahtlitele magnetlukud, mis paigutatakse sahtli sisse. Sahtli ust on võimalik avada vaid siis, kui teisele poole asetada magnet või magnetvõti. Võid kasutada linkide puhul ka spetsiaalseid stoppereid, mis ei lase lapsel kapiuksi avada, sest stopperi eemaldamist oskad teha vaid Sina ise. 

lapselukud kapiustel ja sahtlitel

Muuda kapiuksed lapsekindlaks

Kappide puhul on alati oht, et laps soovib kapi sisse ronida kas peitust mängides või niisama avastama minna. See aga tekitab ohu, et laps võib ronimisel koos kapiga ümer kukkuda ning saada peapõrutusi või hullemaid vigastusi. Sellepärast ongi oluline roll uksestopperitel, mis ei lase lastel uksi avada. Kui tegu on kapiga, millel on kaks ust kõrvuti, on võimalik mõlema nupu ümber panna ka kumm, kuid pea meeles, et targemad lapsed võivad osata selle ära võtta ning õnneks on paljudel kappidel juba lukustamisvõimalus olemas, mispärast ei pea Sa lisakulutuste pärast muretsema.

Kuidas hindate seda postitust?