Kasulikud nõuanded

Kuidas valida voodipesu allergikule?

5/5
19.05.2020

Tolm, bakterid ja muu mustus on igaühele ebameeldiv, kuid eriti ohtlikuks võib see kujuneda allergikutele. Kuigi võid magamistoas teha vajalikud koristustööd, jäetakse sageli tahaplaanile voodipesu - tegelikkuses on tekstiilid ühed suurimad tolmukogujad, mistõttu peaksid voodipesu valides olema eriti tähelepanelik.

Selgita välja allergia põhjustaja

Kui Sinul või Sinu pereliikmetel on allergiaoht, tasuks kõigepealt välja selgitada, mis võiks seda põhjustada. Kui Sinul, lapsel või muul pereliikmel on tekkinud peale magamist ekseem, punetus või muu sügelus, tasub kindlasti uurida, mis on selle põhjustajaks. On selleks teatud materjalid või hoopis voodipesul olevad tolmulestad? Allergeenidega võitlemiseks tuleb teada täpselt, millele tuleks tähelepanu pöörata ja mida vältida.

Ole kursis materjalide omadustega

Voodipesu valmistatakse erinevates kangastest ja materjalidest. Selleks on nii looduslikud kangad (puuvill, siid, lina, vill, kašmiir, alpaka vill), muundatud kiust kangad (peamiselt viskoos) ja täissünteetilised kangad (polüester, polüamiid, polüakrüül, polüpropüleen ja elastaan). Igal inimesed võivad olla erinevate materjalide vastu allergia, mispärast ongi oluline teada, mis materjal on Sinu või Sinu pere jaoks ohtlik. Enamasti võivad selleks olla muundatud või täissünteetilisest kiust kangad, mille külge on tehnoloogilise protsessi käigus jääda külge ühendid, mis seal tegelikult olla ei või. Ohtlikud on ka valku sisaldavad kiud nagu vill, karusnahk ja siid. Kuigi vill võib tekitada nahas sügelust, on see eelkõige tingitud kanga eripärast - villa vastu allergiat esineb inimestel vähe.

Eelista täisnaturaalseid kangaid

Vaid 1% kogu tekstiilitööstuses olevast kangast on valmistatud puhtast materjalist - teised sisaldavad endas erinevaid tehiskiude, mis võivad ärritada mingil moel nahka. Seetõttu tasub eelistada sünteetilisi materjale ning vahetada need täispuuvillast või siidist materjalide vastu. Lisaks sellele on need materjalid ka tunduvalt mugavamad ja pehmemad kui muud materjalid.

Eelista hingavaid materjale

Igal juhul tuleks voodipesu valimisel eelkõige eelistada hingavaid materjale, milleks on üldiselt puuvill või erinevad mikrokiud nagu viskoos või modaal. Vältida tasub villast kangaid, kuna need on karedad, koguvad staatilist elektrit, kuluvad, imavad endasse palju niiskust, pleegivad, muutuvad topiliseks ning on suurenisti võimaluseks ka koide tekkele.

Kasuta suletekke ja -patju

Paljud materjalid kipuvad koguma endasse tolmu- ja kõõma. Seetõttu on oluline voodipesu vahetada ja kloppida ning ka madratsit pesta ja ümber pöörata. Küll aga koguvad suled võrreldes teiste materjalidega endasse tolmu ja kõõma tunduvalt vähem - kui otsid endale külmemateks aegadeks sooja voodipesu, tasub eelistada just sulgedest tekke ja patju. Kindlasti ka veendu, et suled oleksid pestud, vastasel juhul ei ole nendest kasu. Antimikroobse toimega on veel mäluvaht ja polüesterkiud, mis aitavad võidelda hallituse ja tolmulestade vastu. 

Tööstusprotsess

Kui võimalik, oleks mõistlik lähemalt tutvuda ka ainetega, millega voodipesu on tööstusprotsessi juures kokku puutunud. Keemilist ärritust võivad tekitada kõik aineid - tolmust kuni värvi- ja viimistluseks kasutatud aineteni. Neid kasutatakse selleks, et pesu pehmendada või tuua värvide omadus rohkem esile, küll aga võivad need olla erilised ohuallikad just allergikutele.

Pea meeles edaspidi voodipesu hooldada

Sageli ei pööra inimesed voodipesu hooldusele tähelepanu, kuid silmale nähtamatud tolmulestad armastavad elada patjadel, linadel ja voodipesul. Seepärast on oluline pesta voodipesu vähemalt kord nädalas kuni 60-kraadises vees. Kindlasti ära jäta tähelepanu ka madratsit, kuna erinevad kehavedelikud võivad läbi lina ja voodipesu ka madratsisse jõuda. Vaheta voodipesu kord nädalas ning kui võimalik, lase ka madratsil õhu käes tuulduda.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Kliendi hinnang

Kuidas hindate seda postitust?