Kasulikud nõuanded

Kuidas valida parfüümi vanemale daamile?

18.12.2019

On loomulik, et vananedes inimese eelistused muutuvad: kõik see, mis sobis 20ndates kanda, ei tundu aastakümneid hiljem enam (ea)kohane. Aja jooksul ei teisene üksnes inimese maitse, vaid ka füüsis ja tervis, mis seab rõivastele ja riietele hoopis teised ootused.

Kuidas aga muutub suhtumine silmale nähtamatusse - parfüümidesse? Miks eelistavad noored ja vanemas eas daamid täiesti isemoodi lõhnu? Miks aastaid lemmikuks olnud parfüümid ühel hetkel enam ei meeldi? Kuidas üleüldse soliidses eas daamile parfüümi valida?

Mida välistada?

Kesk- või küpsesse vanadusikka jõudmine ei tähenda kaugeltki seda, et nüüd tuleb kõik nooruslik jäädavalt unustada ja hakata lõhnama “nagu vanainimene”.

Küll aga on teatud lõhnakombinatsioonid, mis sobivad paremini teismelistele ja noortele naistele ning samas ka aroomid, mis istuvad hästi kuldses eas daamidele, aidates rõhutada nende elutarkust, rahulolu iseendaga, kogemusi ja enesekindlust.

See kõlab ehk julmalt, aga noortele mõeldud tualettvesi ei aita kella tagasi keerata ega pane sellise aroomi kandjat end noorena tundma. 

Seega tuleks emale või vanaemale parfüümi valides välistada tooted, mis sisaldavad puuviljalõhnu, eriti just sidrunit, miksituna magusate vanilje või karamelliste aroomidega. 

Millised lõhnad sobivad üleminekueas naistele?

Parfümeeriatoote valikul tuleb arvestada, et vananemine ja hormonaalse taseme muutumine organismis mõjutab naise haistmismeelt ja lõhnaeelistusi.

Näiteks menopausile eelnev järsk östrogeenitaseme langus muudab naise lõhnade suhtes ülitundlikuks.

Üleminekuikka jõudes tunnevad paljud naised, et endised lemmikparfüümid, mis sisaldavad muskust ja vürtsikaid aroome, ei meeldi enam üldse. Kuumahoogude, mis menopausiga sageli kaasnevad, ajal on nahk kuum ja niiske ning kergemad lõhnad aurustuvad seepärast nahalt kiiremini, jättes maha raskema ja tummisena odööri.

Selles elufaasis on soovitav kasutada värske ja jahutava efektiga parfüüme, nagu näiteks Jo Fairley Perfume Society või Terry de Gunzburg The Glace Eau de Parfum.

Mis sobiks seenioridele?

Kuldsesse ikka jõudnud prouad ei taha kindlasti lõhnata “nagu vanaema”. 

Vanavanema staatus on muidugi äärmiselt tore ja imetlusväärne, aga naiseks olemine on palju enamat kui olla lihtsalt ema ja vanaema. Täna on paljud pensioniealised daamid tööturul endiselt aktiivsed ja tegusad ollakse ka ühiskondlikus ja isiklikus elus. 

Looduse vastu paraku ei saa ja seetõttu tuleb parfüümi ostmisel võtta arvesse seda, et eaka inimese lõhnataju väheneb.

Sestap kipuvad soliidses eas daamid eelistama intensiivse hõnguga parfüüme. Naisi tõmbavad siis tugevad maalähedased lõhnakombinatsioonid, kus on tunda roheliste taimede, metsa, puidu ja patšuli aroomi.

Kuna nahk on vanas eas õhem ja östrogeenitase madal, tuleks tarvitada suurema õlisisaldusega lõhnatooteid. Mida kõrgema õli kontsentratsiooniga parfüüm, seda kauem see nahal püsib. Parfüümvesi ja tualettvesi tuleks seega kõrvale jätta ja eelistada 100 protsenti parfüümi.

Seenioridele sobivad parfüümid on näiteks Les Infusions de Prada Vetiver ja The Library of Fragrance Grass.

Klassika on kindla peale minek

Aastakümneid enimmüüdumate parfümeeriatoodete tipus olnud lõhnad on alati hea valik. Eriti veel juhul, kui lõhnasaajal kindel eelistus puudub. Klassikalise parfüümiga on alati lootust, et see inimesele meeldib ja ta kasutab seda hea meelega. 

Klassikaks ei saada ju tühjalt kohalt ega üleöö - klassika on midagi sellist, mis on end tõestanud ja mida inimesed hindavad. Täpselt sama võib ka öelda kuldses eas daami kohta.

Klassikalised parfüümid on näiteks Dior Diorissimo, Chanel No. 5, Guerlain Apres L’ondee, Guerlain Shalimar, Chanel Cuir de Russie, Rochas Femme, Guerlain Mitsouku ja Chanel No. 19.

Kuidas hindate seda postitust?