Kasulikud nõuanded

Kuidas valida õiget aiatehnikat?

04.04.2016

Kevad on kätte jõudnud ning aianduse entusiastidel algab vilgas aeg – aeg on valmistuda intensiivseks aiatööks nii iluaias kui põllul. Aeg on varuda uued taimed ja seemneid ning tuleb hoolikalt kaaluda, millist aiatehnikat ja -tööriistu uueks hooajaks vaja on.Aianduspoed pakuvad suurt valikut kaupa ning isegi spetsialistidel on raske valida sobivat, kvaliteetset ja vastupidavat tehnikat. Järgnevalt jagame mõned näpunäited, kuidas valida sobiv aiatehnika.

Niiduk – sõltuvalt muruplatsi suurusest

Hea muruniiduki tellimine Kaup24-st on alati soodne ja muruniidukite valik on tõeliselt lai – valikus on nii mehaanilisedelektri või bensiinimootori jõul töötavad masinad. Viimastel aastatel on populaarsust kogumas robot muruniidukid – väikesed targad masinad, mis hoiavad muru omapäi korras ja niitmise lõpul tulevad ise ka end laadima. Nende hinnad on iga aastaga langemas. Nagu suurte teleritegagi - seadmed mis algul tundusid väga kallid ja käeulatusest väljas, on tänaseks saamas igapäevaseks tarbeesemeks.

Näiteks hobiaednikel, kes hoolitsevad väikese ala korrashoiu eest, on kasulik valida mehaaniline muruniiduk, näiteks Hecht 514 PROFI, ning AL-KO Soft Touch comfort 38 HM - need on kerged ning neid on lihtne transportida. Sõltuvalt vajadusest võib niiduk lõigata 2 – 120 mm pikkus muru. Käsimuruniidukid on keskkonnasõbralikud, neid on lihtne juhtida ning need ei nõua palju hooldust.

Teine valik väikeste muruplatside eest hoolitsemiseks on elektriline muruniiduk. Elektriniidukid töötavad vaikselt, kuid neid on mugav kasutada vaid seal kus on hea juurdepääs seinakontaktile. Kui see ei ole võimalik, saab valida ka akutoitega muruniidukid. Täielikult laetud akudega niidukit saab kasutada 1-2 tundi, sõltuvalt platsi pikkusest ja laiusest.

Muruniitmise spetsialistid soovitavad valida bensiinimootoriga muruniiduki või minitraktori.  Bensiinimootoriga seadmetega on kerge manööverdada ja need on võimsad, need ei sõltu elektrienergiast ega inimjõust ning seega annab kasutajale rohkem vabadust.

TOP muruniidukid

Kettsaag – algajale, kogenud ja professionaalsele aednikule

Pügamata puud ja põõsad annavad väheküpsenud viljasaagi ning on vähem vastupidavad mitmesuguste haiguste ja kahjurite eest. Selleks, et neid muresid vältida, kärbitakse viljapuid ja marjapõõsaid pidevalt. Kui oma aias on rohkem kui mõnikümmend viljapuud või põõsast, on käsitsi okste lõikamine tõeline väljakutse. Mida teha? Sellistel juhtudel on kettsaag asendamatu. Aiatehnikapoodides võib leida palju masinaid erinevate markide, võimsuste, suuruste ja kasutusvõimalustega. Spetsialistid soovitavad kettsaagi valides vastata mõnele küsimusele: Kas teil on mootorsae kasutamise kogemust? Kui tihti te saagi kasutate? Milliste mõõtudega puid ja põõsaid sagedamini lõikate? Nendele küsimustele vastates on lihtsam otsustada, mis suurusega ja võimsusega kettsaagi osta.

Kui olete kogenematu kettsae kasutaja, on eelistatud lahendus väike ja väiksema võimsusega seade. Selliseid vahendeid on lihtsam kasutada. Nendega on lihtsam manööverdada ning nende väike kaal aitab vältida kogenematul kasutajal võimalikke tervisekahjustusi. Algajale on sobivad näiteks Hitachi CS35Y, Fieldmann FZP 2020-E ning HECHT 962.

Kui olete kogenud kasutaja ja hoolitsete suuremate puude eest. Peaks olema eelistatud valik võimas, suurema suurusega kettsaag pika varrega – sellist masinat on raskem kontrollida, kuid tootlikus on kõrgem ning sellise kettsaega töötades saavutad paremaid tulemusi. Teleskoopvarrega kettsaag Lux Tools ning HECHT 9260 on suurepärane abivahend jõudmaks kättesaamatutesse kohtadesse.

Maa ettevalmistamine külviks – traktorist labidani

Enne mistahes tüüpi külvi alustamist peab muld olema korralikult ettevalmistatud. St muld peab olema pehme ja õhuline, et istutatud köögiviljad, teraviljad või lihtsalt muru kiiremini idaneks.

Selle jaoks on kasutusel kultivaatorid, pinnase kobestajad ja aeraatorid. Traditsiooniliselt näeme kultivaatorit traktori küljes, mis kobestab mulda ja valmistab ette külvamiseks.

Kui me räägime väiksemast põllulapist, kus on vaid mõned ruutmeetrid, ei ole suure põllutehnikaga maaharimine kaugeltki kasulik – seda saab teha üha populaarsemaks muutunud kultivaatorite, pinnasekobestajate ja aeraatoritega ning ka tavaliste labidatega.

Valides mootoriga kultivaatori on oluline pöörata tähelepanu maaharimise funktsioonidele ja teie vajadustele: kui suur on maa-ala, mida kobestada? Kui tihti? Milline on pinnase struktuur? Kuidas seda kasutatakse?

Valides vahendit, tuleb mõista põllumaa omadusi ja oma vajadusi.  Kui põllumaa on liiga väike isegi mootoriga kultivaatori kasutamiseks, on müügil ka lai valik erinevaid mehaanilisi kultivaatoreid ja teisi tööriistu.

Aiatehnika valik on väga lai, seega ei ole üllatav, et sobivate masinate väljavalimine on raske nii amatöörile kui professionaalile. Siiski leiab iga aiandushuviline turult sobivaima tehnika – võti on õiglaselt hinnata erinevate brändidega seadmeid. Alles siis saate olla kindel, et aiatööriistade omandamise protsess on lihtne, meeldiv ja lahutamatu osa aiandusprotsessist.

TOP aeraatorid ja kultivaatorid

Kuidas hindate seda postitust?

Vaadatud tooted

Konsulteerime tööpäeviti kell 9-18

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt