Kasulikud nõuanded

Kuidas valida koju kardinaid?

28.09.2015

Kardinad loovad ruumi vastava interjööri. Sisustuselemendina on need olulisel kohal – maitsekalt valitud tekstiil akna ees kingib ruumile ainulaadsust ja sära. Kardina valikul tasub arvestada nii silmailu kui kardina eesmärgiga.

Funktsionaalsed kardinad nagu rulood, püstlamellkardinad ja ribakardinad aitavad reguleerida soojuse ja valguse hulka ruumis, samuti hoiavad privaatsust väljas liikuvate pilkude eest. Funktsionaalsed kardinad sobivad suurepäraselt nii koju kui kontorisse ning täiustamaks tekstiilkardinaid.

Värv ja kangas

Kardinat valides on kõige olulisem valida õige kangas, sest materjalist sõltub, kuidas kardinad ajapikku toimivad ning vastu peavad. Et kangaste valik on viimase paarikümne aasta jooksul palju huvitavamaks muutunud, on tegumood tagasihoidlikum. Pitsid ja kaarekesed on jäänud ajalukku, kangad on läinud põnevaks, mood aga lihtsamaks. Oluline on ka kanga raskus. Kui kangas on liiga raske, on seda raskem ka ette tõmmata. Liiga kerge kangas aga ei pruugi ilusasti akna ette langeda.

Päikesevalgus pleegitab ajapikku kangaid. Kui ruumi paistab palju päikest, on mõtekas vältida erksaid värve, kuna need kuluvad kiiremini. Samas kui meeldib tuba tihti muuta, ei tasu tuhmumise pärast muretseda. Neutraalsed värvid ei tuhmu nii kiiresti ning sulanduvad toa sisekujundusega.

Linas, siid, kunstsiid ning velvet on parimad kardinamaterjalid, kuna need on kõige paremini rippuvad. Kunstsiid on neist neljast kõige vastupidavam ning see ei kaota oma sära ka eriti päikesepaistelises toas.

On kangaid, mis aitavad ka külma eemal hoida. Paljud hotellid kasutavad seemisnahast, velvetist, mööbliriidest ning tviidist kardinaid, sest nende raskus blokeerib valguse ja hoiab soojust sees. Siiski, pea igast kangast saab teha vooderdatud kardina, mis ühtlasi ka pikendab kardina eluiga. Kardina mitmekihilisus annab neile kuju ja vormi.

Kergetest kardinamaterjalidest on populaarseimad tüll, vuaal ja organza - kõiki neid on Eesti kodudes kasutatud aastaid ja tülli lausa aastakümneid. Neid saab eristada mustri, värvi ja läbipaistvuse järgi. Õhulisim neist on kergelt ja maaliliselt mõjuv organza.

Kui kardin on pisut volditud, siis läige loob voltide vahel erinevaid varjundeid ning see muudab aknakatte välimuse luksuslikumaks. See aga ei sobi kõikjale - palkmaja omanikud sellist kardinat üldiselt ei soovigi, sinna sobiksid looduslikumad variandid.

On olemas alternatiivid, mida saab kasutada puidu, palkmajade ja vanemate taluhoonete puhul. Polüester- või segukangas on struktuurilt linase sarnane, ent on kergemini hooldatavam ja vastupidavam.

Kangamaterjali valikul on vaja kuulata oma sisehäält. Praegusel ajal sobitatakse kokku vanemat stiili ja päris modernset stiili. Tulemus on huvitav — vanemaid kangaid ja mööbliesemeid saab siduda kaasaegse disainiga.

Kui seinad on ühevärvilised, tulekski kangaga meeleolu luua. Võib kasutada täiesti erinevaid toone, neid omavahel sidudes - näiteks roosa tapeet ja roheline kardin. Sel juhul võiks toas veel midagi roosa-rohelist olla, näiteks diivanpadjad. Tasub leida detail, mis toone seoks - kas siis padjad, maal, valgusti vms.

Pikkus

Enne mõõdulindi haaramist mõtle, kui kõrgele akna kohale kardinad paigaldada soovid. Pea meeles: Kardinapuu aknast kõrgemale riputamine lisab ruumile juurde kõrgust. Sisekujundajad riputavad kardinad reeglina 15 cm aknaraamist kõrgemale, kuid dramaatilisuse lisamiseks paigaldatakse neid ka kõrgemale.

Mõõda kardina pikkust akna kohalt (lisades sinna juurde need sentimeetrid, kui kõrgele kardina paigutad) kuni põrandani. Traditsioonilisema ilme saavutamiseks võid lisada veel mõned sentimeetrid, nii et kardin täiesti vastu maad oleks.

Akna laiuse mõõtmisel lisa kummalegi poole 20 sentimeetrit ning korruta saadud laius veel kahega. Sellise pikkusega kardinapuu tagab kardina täiuslikkuse ning ka avatud kardinatega ei lähe ükski valguskiir kaotsi.

Rulood

Rulood on lihtsa joonega, moodsasse interjööri sobivad kardinad, mis liiguvad üles-alla vedru- või kettmehhanismiga. Need on üks kõige praktilisem akna kujundamise viis. Tänu ruloo allalaskmise võimaluse mistahes soovitud kõrguseni võimaldab see pehmelt hajutada päikesevalgust.  Parim ruloomaterjal on tihe ja ühtlane kangas. Ka valmistatakse puidust, kõrrelistest ja võrkkangast ruloosid. On nii välistingimustele vastupidavaid, päikest tagasi peegeldavaid kui pimendavaid ruloosid. Ruloo on lihtne ja range, rõhutab aknaraami. Neid on kerge kombineerida tekstiilkardinatega, millele jääb vaid dekoratiivne roll, ruloo aga reguleerib valgust, privaatsust jm. 

Kuidas hindate seda postitust?