Kasulikud nõuanded

Kuidas valida digitaalkaamerat?

4.5/5
01.03.2018

Tänapäeval on isegi kõige odavamatel telefonidel kaamerad, kuid nutitelefoni kaamerad ei suuda ikkagi tavapärast kaamerat täielikult asendada. Seega, kui soovid saada ideaalset fotograafilist kogemust, juurdepääsu automaatsetele seadistustele ja võib-olla lihtsalt head kaamerat madalama hinnaga, on digitaalkaamera tellimine internetist seda väärt. Aga kuidas valida?

Kõigepealt peaksid teadma, et fotode kvaliteedi määrab sensori (anduri) suurus ja objektiivi kvaliteet. Kui võimalik, peaksid valima kaamera, millel on suurim sensor (andur, maatriks) ja parim objektiiv.

Kompaktsete kaamerate tootjad ei too sageli anduri suurust oma tehnilistes kirjeldustes välja, kuid seda teavet on võimalik otsida internetist. Tavaliselt on objektiivi heledus märgitud arvuga, mis asetseb objektiivi sees või ümber ja mida tähistab murdosa. Kui teine murd on väiksem, siis objektiiv on parem. Näiteks märgistamine 1: 3.2 tähendab, et objektiiv on parema kvaliteediga kui 1: 5.6. Anduri suurus (tollides) näitab, kui kiiresti digitaalkaamera suumitakse klassikalisse 35 mm formaati.

Kaasaegsed kaamerad on jagatud kolme rühma:

Kompaktne digitaalkaamera

Kompaktne digitaalkaamera on kõige soodsam, mugavam ja laialdasemalt kasutatav: see mahub taskusse ning saad selle lihtsalt välja võtta, siis kui vaja.

Paljud ostjad on veendunud, et rohkem megapiksleid (Mpix) tagab parema pildikvaliteedi. Siiski spetsialistid väidavad, et mistahes kaamera, mis ületab 4-Mpixi, tagab juba piisavalt hea pildikvaliteedi, 6-Mpix foto sobib isegi plakatite tootmiseks. Rohkem on vaja ainult siis, kui pilt on väga lähedal või ligipääsmatus kohas - sel juhul ei saa oodata fantastilist kvaliteeti. Oluline on pöörata tähelepanu megapikslite arvule ruutsentimeetri kohta- mida väiksem see on, seda parem (nt 39 MP / cm²), kuna suurem pikslite tihedus väiksemas sensoris põhjustab pildikvaliteedi languse.

Manuaalsed pildistamise sätted ei ole vajalikud üheksal juhul kümnest kaamerast – lihtsale fotograafile on vaja automaatset seadistust, kellel ei ole vaja professionaalide nõuandeid.  Parema pildi saamiseks piisab, kui valida programmeeritud režiim - näiteks portree, maastik, öö, sport, lähivõtete jne. Need valikud aitavad saada paremat pilti, kui tegemist on algaja pildistajaga. Räägitakse, et üks kõige kasulikumaid režiime on pildistada ilma pausita. Valguse või hobuste võidusõidu võistlust pildistades on ilma selle funktsioonita hea pildi saamine tõsine väljakutse ka tõelisele professionaalile. 

Vedelkristallekraani tähtsus on kaheldav, kuna vajad fotosid väljaspool kaamera ekraani, arvutis või paberil. Seega ei ole see kaamera valimisel kuigi tähtis. Mis puutub mälukaardi suurust ja võimsust - mida suurem see on, seda parem. Siis on vähem tõenäoline, et Sul ei õnnestu kõige ilusamat päeva jäädvustada. Lähivõtte (makro) režiimi määratlemisel tootjad tavaliselt määravad minimaalse kauguse objektist. Tundub, et mida lähedamal objektile oled, seda võimsamalt režiim töötab. Kahjuks näitab see arv kaugust, lähemalt pildistades muutub kvaliteet halvemaks. Tegelik makro režiim on kooskõlas klassikalise filmi raami suurusega, nt märge 1: 1 tähendab, et pildistame 1: 1 režiimis 24 × 36 mm suurust objekti, siis on see täiskaader.

Optiline atraktsioon on teoreetiliselt kasulik kõigile, kuid puhkuse ajal pildistad harva kaamera statiiviga ja pildistabilisaatori süsteem tegelikult ei anna mingit nähtavat kasu. Digitaalne atraktsioon on veelgi vähem oluline. Kui Sa kavatsed kaameraga pildistada ja filmida, on olulised sellised tehnilised omadused, nagu kaadri suurus, kaadrit sekundis sagedus. Siiski ei tasu imet oodata: kui laed Youtube.com lehele digitaalkaamera kaadrid kontserdi salvestusest, siis meeldivaks märgivad selle tõenäoliselt ainult Sinu sõbrad. RAW režiimi on vaja ainult spetsialistidele, kes pärast pildistamist kulutavad palju aega kuulsa Photoshop programmiga või töötavad graafikaga. Väga kasulik funktsioon - viitega pildistamine. On tõenäoline, et pühade ajal on kindlasti rohkem kui üks pilt, kuhu soovid kogu seltskonnaga peale jääda. Välk aitab tõesti parandada pildi kvaliteeti, kuid vähesed näevad, et sellesse tasub investeerida.   

Hübriidkaamera

Hübriidkaamera on lihtsa digitaalkaameraga võrreldes veidi suurem ja võimaldab objektiive vahetada. Sel põhjusel on pildi kvaliteet professionaali lähedane ja seadme enda optilised omadused on samuti üsna head. Hübriidkaameral on kõik kompaktse kaamerate omadused, kuid parema kvaliteedi tagab kõrgem hind.

Peegelkaamerad


Peegelkaamerad on palju suuremad kui eespool mainitud ja nende eripära on see, et neil on sisseehitatud peegeldisain, mis võimaldab näha tehtud pilti. Siiski maksame kõrget hinda mugavama pildistamise protsessi juhtimiseks ja sellel on loomulikult suurem maatriks, valgustundlik digitaalne tasapind, millele pilt on liimitud.

Peegelkaameraga tehtud piltide kvaliteedi erinevus on koheselt märgatav isegi automaatrežiimiga pildistamisel. Enne selle kaamera ostmist peaksid välja valima oma lemmiktootja, sest tarvikuid sobivad ainult üks-ühele tootja seadmele. Nendel kaameratel, nagu hübriididel, on vahetatavad läätsed. Kokkuvõttes võib soovitada nii peegel- kui ka hübriidkaamerat ning osta suurema avaga objektiivi, st kõige laiema diafragmaga.

Eriti oluline on meeles pidada, et iga peegelkaamera on hea, investeerides selle optikasse, seega objektiivi pealt ei tasuks kokku hoida. Kui paned parima optika kõige halvemasse masinasse, paraneb pildikvaliteet ning vastupidiselt toimib halvima optika paigaldamine parimasse seadmesse.

Peegelkaamerad jagunevad samuti klassideks:

 • Algajatele mõeldud SLR kaamerad võivad jätta tõeliselt hea mulje (nii pildi kvaliteedi kui kiiruse osas) kasutajatele, kes varem kasutasid oma kompaktkaamerat, kuna sellel on olemas SLR kaamera põhijooned (vahetatavad objektiivid, manuaalne seadete kontroll, kiire fookus jne). Kuigi nendes ei ole võimalik delikaatselt kohandada kõiki seadeid (tavaliselt on vaja kvalifitseeritud fotograafidele), nende struktuur on mõnevõrra lihtsam kui teiste klasside mudelitel, kuid igatahes on see kaamera ideaalne algajatele.
 • Entusiasti-klassi kaamerad on samuti funktsionaalselt mõnevõrra piiratud, struktuur on sarnane algaja-klassi seadmetele (sama materjal, mida kasutatakse). Need seadmed on kõige sobivamad arenenud kaamerakasutajatele, kes ei kavatse seda kaamerat väga intensiivselt kasutada. Samuti sobib see algajatele paremaks alguseks.
 • Poolprofessionaal-klassi seadmed on tavaliselt parema füüsilise vastupidavusega (tugevamad, raskemad, sageli tolmu- ja veekindlad), on usaldusväärsemad (kasutatakse parema kvaliteedi tagamiseks), funktsionaalsuselt lähedal professionaalselt kasutatavatele kaameratele ja pildikvaliteet on tänu andurile sageli väga hea. Nendel kaameratel on väga hea hinna-kvaliteedi suhe, nii et seda kasutavad edasijõudnud fotograafid, kes enne ostu oskavad õigesti hinnata entusiasti-klassi kaamerate miinuseid. Algajatele fotograafidele on see seade liiga keeruline - palju parem on osta algaja-klassi kaamera ja investeerida paremasse objektiivi.
 • Spetsialiseerunud klassi kaamerad on spetsiaalsete omadustega ja keskendunud teatud ülesannete täitmisele - näiteks muutes infrapuna- ja ultraviolettkiirguse spektraalkujutisi ilma täiendavaid filtreid kasutamata või võimaldades pildistada vee all.
 • Professionaalsel tasemel kaameratel on kõik parim. Need seadmed võivad ulatuda kuni 11 kaadrit / sekundis pildistamiskiiruseni, on äärmiselt vastupidavad vee ja tolmu suhtes, tundlik sensor võimaldab pildistada täielikus pimeduses ilma valgusallikata, säilitades samal ajal korraliku pildikvaliteedi. Selle klassi fotokaamerad on valitud professionaalide poolt nagu fotoajakirjanikud ning sageli moe- ja pulmapiltide fotograafid.

Vahetatav või integreeritud lääts?

Valides kaamerat, pead esmalt mõtlema, millist objektiivi endale soovid. Tavaliselt valivad kogenud kasutajad vahetatavate objektiividega kaameraid, kuid on ka teisi võimalusi.

Vahetatava objektiiviga kaameratele on järgmised eelised:

 • Objektiivi saab alati vahetada, kui soovid kõrgemat kvaliteeti.
 • Saad kasutada ühte kaamerat erinevates olukordades, kuna saad osta laia ja kitsa nurgaga, suumi või mistahes muu objektiivi.
 • Spetsiaalse laiema objektiiviga võid pildistada suurepäraseid hetki ka pimedas.

Tõsi, fikseeritud objektiiviga kaameratele on samuti eelised:

 • Need on tavaliselt vähemalt veidi väiksemad suuruse ja kaalu poolest. Mõnda sellist tüüpi kaamerat, nagu näiteks Sony RX100 IV, saab hoida ka teksade taskus.
 • Enamikul juhtudel on fikseeritud objektiividega kaameratel potentsiaali isegi ühe objektiiviga. Tõsi küll, neid võimalusi ei saa kasutada nii ideaalselt, kui spetsiaalse objektiiviga, kuid see ei vaja täiendavaid investeeringuid.
 • Ei ole vaja vahetada ja kaasas kanda lisavarustust.
 • Kui oled tavaline kasutaja, siis ei ole Sul tõenäoliselt veel teist objektiivi.
 • Fikseeritud objektiiviga kaameraga on tavaliselt piltide tegemine palju lihtsam.

Milline kaamera on kuldne kesktee?


Praegu on turul endiselt kõige populaarsemad DSLR peegelkaamerad ja objektiivivabad kompaktsed kaamerad. Sellegi poolest võivad peeglita kaamerad olla Sinu kuldmedaliks. Jah, need maksavad rohkem, neil on lühem aku kasutusaeg, kuid neil on palju eeliseid:

 • Need on väiksemad kui peegelkaamerad, kuid suuremad kui kompaktsed kaamerad.

 • Need on palju sobivamad video salvestamiseks, kuna neil on lihtsam kontroll ja suured LCD ekraanid.
 • Vahetatavad objektiivid võimaldavad kaameratel sammu pidada standardsete DSLR-seadmetega.
 • Uuemad keskklassid või kõrglahutusega kaamerad pakuvad palju paremat pildistabilisaatorit võrreldes DSLR-i konkurentidega.

Kas Sinu jaoks on tähtis videokvaliteet?Kui plaanid osta digitaalkaamera mitte ainult pilte, vaid ka videote tegemiseks või on see isegi peamine kasutusfunktsiooniks, otsi seadet võimega salvestada 4K videosid. All-I koodeks, puutetundlik ekraan, värvitoonid, kaadrid sekundis jne - see kõik on äärmiselt oluline ja kui Sa ei ole kindel, mida täpselt vajad, saad abi veebipõhisest tagasisidest.

Kas vajad kiirust?


Kuigi need ajad on möödas, kui pidid kaadri pildistamiseks ootama vähemalt sekundi, on mõned kaamerad endiselt aeglasemad või kiiremad, nii et kui kavatsed pildistada liikuvaid objekte, nagu sportlased või autod, soovitame valida kaamera, mis suudab teha kõrge kvaliteediga pilte ISO 800 - ISO 6400 seadega. Loomulikult on väga oluline ka suur arv võimalikke kaadreid sekundis ja ideaalne automaatne teravustamine. See on tavaliselt kõige kallimate kompaktkaamerate ja vähemalt keskmise suurusega objektiiviga varustatud kaamerate puhul olemas.


Võib-olla kasutad kaamerat ekstreemsetes tingimustes?


Ainult osa kaameratest võib töötada -10 ° C või madalamal temperatuuril. Väga vähesed neist on vee- ja tolmu suhtes vastupidavad. Seega, kui soovid pildistada talvel, suvel, vees või mõnes muus ebatavalises keskkonnas, pead ostma turvalisema kaamera. Kui pildistad harva linnas või mujal ilma elektrita keskkonnas, vali kaamera, millel on hea aku kasutusaeg või vähemalt laetav aku. Tõsi, siis ole valmis ostma ja eraldama patareisid.

Suumimine on lõbus, kuid mitte vajalik funktsioon?


Kui vajad suurepärast suurendust, on objektiivivaba kaamera välistatud. Samuti pead teadma, kas Sinu poolt ostetav seade toetab teatud objektiive. Kui plaanid pildistada palju erinevaid tegevusi, võid samuti suumimise ära unustada. Või osta kohe mitu objektiivi!


Fotokvaliteedi kõige olulisemad aspektid


Mainisime alguses asjaolu, et rohkem megapiksleid ei tähenda tingimata paremat kvaliteeti. Tavaliselt on kaameratel 12-21 MP-andurid, sest mida rohkem piksleid pead andurile sisestama, seda vähem on iga andur valgustundlik. See ei pruugi olla nii tähtis fotode pildistamisel täiuslikus valguses, kuid juba natukene tolmu ja kõrglahutusega anduriga kaamera võib probleeme tekitada.

Seetõttu pööra tähelepanu anduri enda suurusele. Mida kõrgem on andur, seda parem on kvaliteet, kuid pea meeles, et üldiselt on raskusi kaamera manööverdamisel suuremate anduritega, seega kui Sa ei ole professionaal, ära sellega liiale mine.

TOP digitaalkaamerad 


Hind


Fotograafia on kallis ala. Kui kavatsed lihtsalt sotsiaalsetes võrgustikes fotode jagamiseks pildistada, ei ole asjad nii keerulised - osta eemaldatava objektiiviga kaamera ja naudi seda. Kuid kui fotograafia on Sinu jaoks rohkem kui sotsiaalne võrgustik, siis on selle hobi või isegi töö maksumus Sulle tohutult suur, sest pead ostma nii objektiive kui erinevaid muid tarvikuid. Ära üle mõtle - kõige tähtsamad on Sinu oskused!

Kui aga soovid osta odavat kaamerat või muud fototehnikat, võid seda teha Kaup24 e-poes, sest siit leiad spetsiaalsed sooduskoodid, kampaaniad ja allahindlused!

Klientidele meeldib see postitus

4.5/5
2 hinnangut klientidelt

Kuidas hindate seda postitust?

Märksõnad