Kasulikud nõuanded

Kuidas valida turvatooli?

14.01.2020

Pisikeste pereliikmete turvalisuse tagamiseks autoga reisides peame sõiduki varustama ka sobiva turvatooliga. Turvatoolide valik on äärmiselt lai, kuid võib kindlalt öelda, et parimad on need, mis sobivad ideaalselt just teie lapsele. Selleks on tarvis tähelepanu pöörata teatud aspektidele.

Turvatoolide tüübid

Turvatoole liigitatakse vanuserühma ja kaalu järgi just sellest peaksite oma otsinguid alustama.

 • Rühm 0. Turvatoolid, mis sobivad kuni 10-kilogrammistele lastele sobivad tavaliselt kasutamiseks kuni lapse 9-kuuseks saamiseni. Neid on võimalik kasutada lapse transportimiseks ka väljaspool autot ning neid võib kinnitada seljaga sõidusuunas.

 • Grupp 0+. Ka antud toole on võimalik kasutada väljaspool sõidukit ning seda tüüpi mudel sobib kuni 13 kg kaaluvatele lastele (umbes 1 aasta ja 3 kuud). Sellised mudelid tuleks paigaldada seljaga sõidusuunas.
 • Grupp 0/1. Veelgi mitmekülgsemad turvatoolid, millega last ka väljaspool sõidukit kanda. Antud gruppi kuuluvad toolid sobivad sünnist kuni umbes 1,5 aastani (kuni 18 kg). Algselt tuleks sellised toolid kinnitada seljaga sõidusuunas, kuid lapse kasvades võib neid pöörata.

 • 1. rühm. Istmed lastele kaaluga 9-18 kg ja sobilikud alates 9. kuust kuni 4. eluaastani, mille saate kinnitada nii, et järglased istuvad näoga sõidusuunas.
 • 0/1/2 grupp. Teist tüüpi turvatoolid, mida on võimalik kasutada sünnist kuni 25 kg-ni. See tähendab, et laps võib sama tooli kasutada 7-8 aastat.

 • Rühm 1/2. Väga sarnased ülalnimetatud turvatoolidega, kuid erinevus seisneb selles, et neid on võimalik kasutada alates 9 kg kaaluvatel lastel.
 • 2. rühm. 15–25 kg kaaluvatele lastele vanuses 4–6 aastat, varustatud ISOFIX kinnitustega. Tool tuleb kinnitada sõiduki rihmadega kogu istme külge.
 • 0/1/2/3 rühm. Siia kuuluvad istmed, mis on enamasti varustatud 5-punkti süsteemiga, sobides kasutamiseks alates sünnist kuni 36 kilogrammini, olles kõige mitmekülgsemad, sest seda tüüpi toole on võimalik kasutada ligikaudu lapse 12. sünnipäevani.

​​​​​​​

 • Rühm 1/2/3. Toolid, mis sobivad alates 9 kilogrammi kaaluvatele lastele ning sobivad umbes kuni 12-aastastele (36 kilogrammi), avaldavad muljet oma mitmekülgsusega. Sõltuvalt mudelist on neid võimalik kinnitada spetsiaalse aluse abil või sõiduki enda rihmadega ja sõltuvalt lapse pikkusest on seda võimalik kinnitada selja või näoga sõidusuunas.
 • Rühm 2/3. Tegu on mugavate turvatoolidega, mida on võimalik kasutada 15-36 kg kaaluvatel lastel.

​​​​​​​

 • 3. rühm. Spetsiaalselt 4–12-aastastele lastele mõeldud toolid, mis sobivad 22–36 kg kaaluvatele lastele, on lapse viimaseks turvatooliks. Mõnikord kutsutakse neid ka “istmekõrgendusteks”.

Kõik lapsed kasvavad väga erineva kiirusega, seega on kaalu ja vanuse juhised soovituslikud kõige tähtsam on, et lapsel oleks toolis mugav ning et ta oleks sellesse korrektselt kinnitatud. Uut turvatooli valides võiks oluliseks tugipunktiks olla ka pikkus: kui lapse kukal on seljatoest kõrgem ja seljatuge pole võimalik tõsta, tuleks soetada uus tool.

Kuidas otsustada, milline turvatool on lapsele mugavaim?

Kuigi mõtleme alati ennekõike turvalisima turvatooli valimisele, on sama oluline ka lapse mugavus. Lisaks õigesti valitud turvatooli suurusele on veel mitmeid olulisi nüansse:

 • Kvaliteetne kangas. Hingav, nahasõbralik materjal muudab reisi palju nauditavamaks ja kui seda on kerge pesta, on teil vähem vaeva.
 • Polster ja reguleeritav seljatugi. Padjad pakuvad suuremat mugavust, samas kui lamamisasend sobib suurepäraselt pikemateks sõitudeks.

​​​​​​​

 • Massiivsed ja kõrged küljed. Need pakuvad mitte ainult mugavust, vaid ka maksimaalset turvalisust külgkokkupõrke ajal.

​​​​​​​

Sobiva turvatooli valimisel mõelge täiendavatele lisaseadmetele – peaosa polsterdus, aknakaitse või spetsiaalne tahavaatepeegel pakuvad teie beebile täiendavat mugavust ja nii tunnete ka ennast kogu reisi vältel mugavalt. Kaup24.ee veebipoes on saadaval lai valik turvatoole ja nende lisatarvikuid.

Kuidas hindate seda postitust?