Kasulikud nõuanded

Kuidas puhastada madratsit keemiavabalt?

16.12.2019

Meie ihu ligi on iga päev väga palju kunstlikke aineid: hooldustooted, hügieenitarbed, parfüümid ja pesupulbri järele lõhnavad riided ümbritsevad meid hommikust õhtuni keemiaga.

Tänapäeva inimene on küll puhtam kui eales varem, ent samas tuleb see “puhtus” paljuski läbi erinevate kemikaalide. Kodukeemia on paljudel juhtudel kindlasti asendamatu ja selle vajalikkust ei saa eitada, kuid seejuures tuleb otsida ka võimalusi, kuidas saada asju puhtaks naturaalselt.

Madrats on üks neid esemeid, mis samuti vajab regulaarselt puhastamist. 

Arvestades aga asjaolu, et oleme öösel mitmeid tundi asemega otsekontaktis, võiks madratsit puhastada aeg-ajalt keemiavabalt. 

Vii õue ja klopi

Kõige ökoloogilisem viis oma madratsit tolmust puhastada on viia see vahetevahel õue ja kloppida korralikult käbi. Klopperiga tuleks üle käia mõlemad madratsi pooled ja ka servad, sest õmbluste vahele koguneb väga palju tolmu, mis on heaks kasvulavaks tolmulestadele.

Hea, kui madratsi saaks mõneks ajaks õue jättagi. Seda ei tohiks muidugi teha märja ilmaga, kõige parem oleks pehmet sisu tuulutada värske õhu käes selge pakaselise ilmaga - külm hävitab tolmulesti.

Tolmuimejaga madratsi kallale

Kui madratsi õue vedamine on asi, mida ei saa kuigi sageli ette võtta (ja teatud tingimustes üldse mitte), siis tolmuimejaga madratsi puhastamine peaks olema küll iga hügieenist lugupidava pere jaoks rutiinne tegevus.

Tolmuimeja võib appi võtta iga kord, kui vahetate voodis linu või vähemalt kord kuus ikka. Auru- või pesufunktsiooniga masinaid ei ole soovitav kasutada.

Sooda teeb madratsiga imet 

Sooda on üks tõhus universaalne puhastusvahend, mida saab majapidamises väga erineval moel rakendada. Tõsi, söögisooda on keemiline ühend (naatriumvesinikkarbonaat), aga kui seda kõlbab koogitaigna sisse panna, siis passib see ka madratsi puhastamiseks. Igal juhul on see tervislikum alternatiiv, kui võtta tarvitusele pudelitäis kemikaale, mida me ei tunne ega tea.

Kõige lihtsam soodaga puhastamise nipp käib nii: puista sõelaga paljale madratsile ühtlane õhuke kiht soodat. Jäta sooda sinna paariks tunniks kuni ööpäevaks ja puhasta siis madrats tolmuimejaga korralikult ära. Sooda on tõhus desinfitseerija ja eemaldab edukalt uriini lõhna ja plekid.

Kasuta looduslikke õlisid

Tolmulestadest vabanemiseks võib kasutada erinevaid looduslikke õlisid.

Üks võimalus on näiteks segada omavahel kuum vesi ja mõned tilgad nii eukalüpti- kui ka nelgiõli ja piserdada vedelikku spreipudelist madratsile. Mõlemal õlil on antibakteriaalne toime ja nad takistavad mikroorganismide paljunemist.

Kui aga miksida tassitäis söögisoodat kümne tilga eukalüptiõliga, saab deodorandi, mis eemaldab madratsilt ebameeldiva lõhna. 

Isetehtud deodorant tuleks pehme harjaga madratsi pealisriide sisse hõõruda. Lasta sel siis vähemalt kümme minutit mõjuda ja puhastada madrats tolmuimejaga.

Muuda madrats sanitaarseks 

Sisse kuivanud plekkide eemaldamiseks on kõige tõhusamad erinevad pesuvalgendit sisaldavad puhastusvahendid. Neid saab edukalt ka ise valmistada, ent kuna efektiivse plekieemaldi üks komponent on alati vesinikku sisaldav pesuvalgendi, mis on äärmiselt tugeva toimega kemikaal, siis ei ole tegemist just kuigi naturaalse meetmega.

Küll aga saab koduseid vahendeid (kui lugeda “koduseks vahendiks ka alkoholi) kasutades segada kokku desinfitseeriva puhasti.

Sega kaks tassi viina, 30 tilka teepuuõli natukese sidruni-, lavendli- ja eukalüptiõliga (igaüht 15 tilka) ja pihusta saadud segu kerge uduna madratsi kohale. Lase seejärel madratsil kuivada ja korda sama protseduuri madratsi teise poolega.

Enne, kui voodipesu asemele paned, peaks madrats saama rahulikult mitu tundi õlisegust kuivada.

Nagu mainitud nippidest näha, ei ole voodi pehme sisu puhastamine kerge ülesanne. Madratsit aitavad puhtana hoida madratsikate ja kattemadrats. Neid kaht on oluliselt hõlpsam hooldada ja saata vajadusel pessu.

Kuidas hindate seda postitust?