Kasulikud nõuanded

Kuidas valida käekella?

magamistoas asuval puidust kapil on hõbedane meeste käekell koos ketiga
04.08.2020

Käekell on kõige populaarsem vahend täpse kellaajaga kursis olemiseks, kuid aja näitamine pole selle iluasja ainsaks eeliseks. Tegemist on aksessuaariga, mis paljastab teie isikupära ning annab vihje teie maitse-eelistustest.

Käekella valimine pole aga sugugi nii lihtne, kui esmapilgul tunduda võib. Lisaks välimusele on oluline arvestada veel paljude teiste oluliste aspektidega. Järgnevalt toomegi teieni mõned soovitused, mis abiks otsinguspektri kitsendamisel, et otsustada, milline meeste või naiste kell teie stiili ja vajadustega kõige paremini sobitub.

Käekella mehhanism

Naiste ja meeste kellad võivad olla kolme erinevat tüüpi mehhanismiga: 

Kvartskellad – kellad, mis mõõdavad aega kvartskristallide võnkumiste abil ja nende peamiseks energiaallikaks on tavaline või päikesepatarei. Seda tüüpi kellad on äärmiselt populaarsed: need on väga täpsed, vastupidavad, soodsad ning nende patareisid tuleb vahetada iga 2–3 aasta tagant või veelgi harvemini.

Mehaanilised kellad – käekellad, mille vedru pöörleb vastupäeva. Mehaanilised kellad on endiselt ühed populaarseimaid kogu maailmas ja kui käekella omanik kella korralikult hooldab, püsib see töökorras aastakümneid.

Automaatkellad – teatud tüüpi mehaanilised käekellad, mis käivituvad automaatselt käe liikudes. Automaatkelladel on ka võime mehaaniliselt kerida, mis on vajalik juhtudel, kui kell pikka aega kasutust ei leia. Tänu arenenud tehnoloogiale on automaatsed kellad täpsemad kui mehaanilised.

Käekella rihm 

Ehtsast nahast(kangast) kellarihmad – vaieldamatult kõige populaarsemad. Seda tüüpi kellarihmad on tavaliselt klassikalistel kelladel. Antud rihmaga käekell on mugav, soe, nahale meeldiv, kuid see kulub kiiremini, määrdub ega ole niiskusele kuigi vastupidav. 

Metallist käekellad – vastupidavamad, tugevamad ja niiskuskindlad. Sellise rihmaga käekell on aga üsna raske ning külm. Enamik metallist käekellasid on valmistatud roostevabast terasest (mõnikord on roostevaba teras kaetud kullaga). Kallimate kellamudelite puhul kasutatakse ka titaanist rihmasid, mida iseloomustab erakordne kergus ja tugevus. 

Kummist (silikoon/kumm) kellarihm – materjal, mis lisab kellale võlu. Seda tüüpi kellarihm on kerge, vastupidav, kauakestev ja niiskuskindel. Tavaliselt on kummist rihmaga eelkõige spordikellad. Ideaalne aktiivseks eluviisiks. 

Keraamilised kellarihmad – kriimustuskindlad, kerged ja vastupidavad. Keraamilised rihmad lisavad kellale luksuslikkust ning seda tüüpi kellad ei tekita ka kõige suurema tõenäosusega nahale mingeid allergilisi reaktsioone. Tõsi, sellised kellad ei ole kuigi vastupidavad tugevatele löökidele.

Käekella korpus 

Kellamehhanism on paigutatud käekella korpusesse, mis täidab peamist kaitsefunktsiooni:

Plastikust (kummist) kellakorpused on soodsad ja kvaliteetsed ning erakordselt vastupidavad. 

Metallkorpused:

  • Roostevabast (kullatud) terasest kellakorpused on vastupidavad ja töökindlad ning seetõttu on roostevaba teras kellade valmistamisel kõige populaarsem materjal.

  • Titaanisulamist kellakorpused – usaldusväärne ja pikaajaline luksus, rihmale ei teki kriime ning see ei roosteta. Mida suurem titaanisulami sisaldus, seda kergem ja kallim käekell on.
  • Mitteväärismetallist korpused on niiskuskindlad ja vastupidavad, kuid mitte kriimustuskindlad.

Täiendavad funktsioonid

Kella töökindlus ei olene üksnes mehhanismi usaldusväärsusest, vaid muuhulgas ka selle vee- ja löögikindlusest. 

Veekindlus. Kui soovite kella kanda ka ujudes, soovitame valida mudeli, millel on märgistus „Water resistant 100 M“, „Water resistant 10 BAR“, „Water resistant 10 ATM“ või muu sarnane. Kui märgitud on üksnes "Water resistant", tähendab see tegelikult, et kell on üksnes niiskuskindel. 

Löögikindlus. Peaaegu kõik kellad on enamasti kaitstud väiksemate löökide eest, spetsiaalse kaitsega käekellad on tähistatud „Shock resistant“ või „G-shock”. 

Käekella klaas. Teine oluline kriteerium kella valimisel on selle klaas. Klaas võib olla valmistatud:

Kvaliteetseimaks ja vastupidavamaks klaasiks peetakse kunst-safiiri, mida on peaaegu võimatu kriimustada ja väga raske purustada. Mineraalklaas ja kristallklaasid on usaldusväärsuse poolest kohe kannul. Viimasel kohal on plastikklaas, mis on üsna vastupidav, kuid millele tekivad väga lihtsasti kriimud. 

Kronograaf. Kronograaf on kell, millel on kaks sõltumatut ajastamise süsteemi. Üks näitab praegust aega ja teine, mis on eelnevalt omaniku poolt aktiveeritud, mõõdab läbitud aega. Kronograafiline kell on väga populaarne just spordiga tegelejate seas.

Kella suurus

Veel üks oluline aspekt, mis määrab suuresti ära selle, kui võluv see kaunis aksessuaar teie randmel välja näeb. Pöörates tähelepanu rihma suurusele, paksusele ja laiusele, võite endale kella soetada ka seda eelnevalt käele proovimata.

Korpuse suurus

Selleks, et teada saada, millise suurusega kell endale valida, tuleb teil esmalt oma käsi ära mõõta. Selleks on kõige parem võtta appi painduv joonlaud: mähkige see ümber oma randme (kell ei tohiks olla ei liiga lõdvalt, ega ka liiga pingul), et teada saada oma randme ümbermõõt. Seejärel tuleb teil allolevast tabelist otsida endale sobivaimate mõõtmetega korpus: 

Randme suurus (cm) Soovituslik korpus (mm)
kuni 15 34-36
15-18 38-42
19-20 või laiem 44-46

Korpuse suurust valides tasub teada ka järgmist

  • Naistel soovitatakse valida 34–40 mm läbimõõduga, meestele sobivad kõige paremini  40–46 mm läbimõõduga mudelid.
  • Kellad, mille korpus on suurem kui 46 mm, on pilkupüüdvad, mistõttu tasub selliste mõõtmetega mudel valida neil, kes soovivad rahva seast välja paista.
  • Kõik eeltoodud reeglid on üksnes soovituslikud – tegemist on lihtsa ülevaatega mis võimaldab teil endale kõige sobivamas mõõdus kell valida.

Korpuse paksus

Põhimõtteliselt on antud parameeter otseselt seotud korpuse läbimõõduga – selle suurenedes suureneb enamasti ka kella paksus. Varem, kui kaubanduses domineerisid mehaanilised kellad, peeti kvaliteetseimaks õhema korpusega mudeleid. Kuid nüüd, mil käekellade turg on piisavalt lai, on selline loogika oma väärtuse kaotanud. Väärib märkimist, et umbes 38–42 mm läbimõõduga mudelitel on enamasti 7 mm paksune korpus ja aksessuaaridel, mille läbimõõt on suurem kui 42 mm, võib olla korpus 9 millimeetrit või paksemgi.

Rihma laius

Kellarihma laius on seotud kella läbimõõduga, kuid loomulikult on valik ääretult lai. "Kõige turvalisem" on valida kellarihm, mille laius on võrdne poole korpuse läbimõõduga. Näiteks kui korpuse läbimõõt on 40 mm, võiks kellarihma paksus olla umbes 20 mm. Kui teil on aga väga lai, või vastupidi, kitsam ranne, tasuks proovida erinevas mõõdus mudeleid.

Kõik need soovitused on teile abiks endale kena ja hästi istuv käekell valida. Käekellade valik on loomulikult äärmiselt lai, mistõttu võite kindel olla, et leiate endale mudeli, mis sobib ideaalselt teie stiili ja isikupäraga.

Kuidas hindate seda postitust?