Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada kunstnahast diivanit?

27.09.2019

Nahkkattega pehme mööbel valitakse koju, avalikku asutusse või kontorisse üsna mitmel põhjusel.

Esimene argument on kindlasti nahkdiivani peen välimus. Nahk mõjub materjalina luksuslikult ja väljapeetult.

Teine levinud põhjus on vastupidavus. Nahast pealiskattega mööbel peab hästi vastu pidevale kasutamisele, mistõttu kohtab nahkmööblit sageli just büroodes, söögikohtades ja teenindusasutustes.

Kolmas oluline tegur on hooldus. Nahk tahab oluliselt vähem tegelemist, kui lihtsasti määrduv tekstiil.

Päris hooldusvaba nahk-, iseäranis just kunstnahkdiivan, siiski ei ole. Et mööbliese kestaks ja teeniks teid kaua, tuleb selle eest ka hoolt kanda.

Vali diivanile õige asukoht

Ükski materjal ei talu pikalt päikesekiirgust ega temperatuurilisi äärmusi.

Ka sünteetilisest materjalist kattega diivanvoodit ei maksa paigutada toas nii, et aknast paistab selle seljatoele päev otsa päike peale. 

UV-kiirgus muudab kunstnaha tooni ja võib muuta selle rabedaks. Kui tumedam kunstnahk tõmbub päikesekiirguse mõjul heledamaks, siis heledamale nahale tekivad inetud tumedad laigud.

Lohutuseks on ehk teadmine, et ehtne nahk talub päikest veel halvemini.

Sünteetiline materjal on tundlik ka temperatuuride suhtes.

Tugitoolis on küll mõnus end kaminatule paistel soojendada, aga päris ahju kõrvale või kamina ette ei tasuks kunstnahast tooli paigutada. Sama soovitus kehtib ka kliimaseadme puhul - pehme mööbel paiknegu sellest kaugel.

Kuumus ei ole kunstnahale hea, sest võib seda pikapeale murendama hakata. 

Väldi kokkupuudet niiskusega

Kuigi kunstnahk talub niiskust paremini, kui tavaline mööblikangas, ei tule pidev märjaks saamine kindlasti kasuks. Kui laps ajab tassi ümber ja köögi nurgadiivan saab märjaks, siis tuleb see kohe ära kuivatada. Vastasel juhul imendub vedelik naha pooridesse ja tekitab plekid. 

Niiskust imava mikrofiiberlapiga tuleb kate tõmmata kuivaks ka pärast puhastamist. 

Sauna eesruumis, kus kunstnahast sohvat sageli kasutatakse, peaks diivanil kasutama niiskuse eest kaitseks katet või vähemalt tuleks istumise alla rätik panna.

Sooja seebiveega plekkide vastu

Värskete plekkide eemaldamiseks on kõige tõhusam tavaline soe seebivesi. Kindlasti ei tohi määrdunud kohta tugevasti nühkida ega kasutada harja. Pehme käsn või niiske lapp on selleks tööks kõige paremad, sest need ei töötle nahapinda abrasiivselt.

On ka olemas spetsiaalselt kunstnaha puhastamiseks mõeldud vahendid. Nendega on soovitav pihustada määrdunud koht niiskeks ja lasta puhastusainel mõnda aega mõjuda. Siis tuleks vahend hõõruda õrnalt ringjate liigutustega nahka sisse ja lõpuks puhastada koht tavalise sooja veega ning korralikult kuivatada.

Kui tugitoolide katte sisse on aastate jooksul sisse võidunud inetud jäljed, siis nende eemaldamiseks võib proovida lahja alkoholi ja vee lahust. 

Oluline on jälgida, et kunstnaha peal ei kasutataks vahendeid, millel on pleegitav toime.

Kulumisjälgi parandab vaha

On täiesti loomulik, et ajapikku ilmuvad mööbli kattematerjalile iluvead. Nahale tekivad kriimud, kulumisjäljed ja see hakkab murenema.

Naturaalse naha hooldamiseks on poleerimisvahad, mis hoiavad materjali pehmena ja hoiavad seda hõõrdumisest tekkivate vigastuste eest.

Sünteetilise naha puhul on lugu keerulisem: see ei kannata paljusid keemilisi ühendeid, mistõttu ei saa kunstnahast nurgadiivanile ükskõik mida peale kanda.

Kaubandusest tasub otsida hooldusvahendeid, millele on peale märgitud, et tegemist on PU-kaitsega. PU-kaitse on mõeldud läikiva polüuretaaniga kaetud naturaalse naha ja ka kunstnahast esemete hooldamiseks ja puhastamiseks. 

Vahaja konsistentsiga aine eemaldab naha pealispinnalt määrdunud kohad, pehmendab nahka ja annab sellele nahale iseloomuliku läike. Tootel on ka kaitsev efekt: see hoiab ära nii-öelda rasvaplekkide tekke, hoiab nahka rebendumast ja kulumast.

Kunstnaha miinuseks võrreldes ehtsa nahaga on paraku see, et sünteetiline materjal rebeneb kergemini. 

Kuidas hindate seda postitust?