Kasulikud nõuanded

Kõige olulisemad arvuti osad ja nende funktsioonid

04.01.2019

Kõige olulisemad arvuti osad ja nende funktsioonid

Ei pea olema IT ekspert teadmaks, et arvuti koosneb erinevatest osadest, mis tagavad arvuti laitmatu töötamise. Iga ühissüsteemi osa vastutab kindla funktsiooni eest, millest omakorda sõltuvad arvuti lisavõimalused. Seega valides uut seadet või soovides olemasolevat seadet parendada, tuleks lähemalt tutvuda kõikide osadega.  

Arvuti põhiketas

See on üks olulisemaid arvuti komponente, teiste sõnadega tuntud kui emaplaat. Sellele ühendatakse praktiliselt kõik ülejäänud süsteemid. Emaplaadi funktsionaalsusest sõltub arvuti tootlikkus ja lisavõimalused. Kui olete juba valinud teised komponendid, siis nüüd peate neile sobitama ka selle detaili. Arvestage liidese tüüpe, nende asukohta ja kuju – ainult sel viisil saab arvutisüsteem toimida sujuvalt ja efektiivselt.

Protsessor

Arvuti protsess (CPU), mida nimetatakse ajuks või mootoriks, töötleb kõiki süsteemi andmeid. See vastutab nende süsteemide efektiivsuse ja arvuti mugava kasutamise eest. Nende detailide valimisel tuleb läbi mõelda paljusid tehnilisi nüansse. Kui teil puuduvad teadmised selles valdkonnas, siis piisab esialgu teadmisest, et suurem protsessor ja kõrgem taktiline sagedus tagavad arvuti efektiivsuse. Ühtlasi ei ole kõige paremad protsessorid alati ilmtingimata vajalikud, näiteks, kui te hakkate kasutama arvutit vaid elementaarseteks töödeks, piisab kahetuumalisest protsessorist.  

Operatiivmälu (RAM)

Antud komponenti kasutatakse vaid siis, kui arvutis töötavad aktiivsed programmid. Seega võib öelda, et RAM tagab kõigi lahti tehtud programmide lakkamatu ja samaaegse töötamise. Teisisõnu, mida suurem on RAM mälu, seda rohkem programme ja funktsioone saab samaaegselt avada ja kasutada. Tähelepanu tasub pöörata ka tüübile ja võimsusele, mida märgitakse MHz. Selle valik sõltub jällegi sellest, millistel eesmärkidel hakatakse arvutit kasutama.

Kõvaketas

Kogu teie poolt salvestatud informatsioon asub kõvakettal. Seetõttu on oluline valida just selline maht, mis vastab teie vajadustele. Arvestada tuleb seda, kui palju on salvestatud filme, pilte ja teisi faile arvutisse, aga ka kõiki lisanüansse, mis võtavad samuti mahtu. Kõvakettaid on erinevaid: peamised kõvakettad on HDD ja SSD. HDD on soodsam variant, kuid neile, kes otsivad kiiret arvuti funktsioneerimist, tasub valida SSD variant.

Graafikakaart

Nagu nimetuski ütleb, vastutab graafikakaart (GPU) arvutiekraani pildi kuvamise ja selle töötlemise eest. Graafikakaart on eriti aktuaalne neile, kes armastavad kõrgekvaliteedilisi arvutimänge või töötavad graafiliste programmidega. On olemas kaks peamist graafikakaardi tüüpi: integreeritud (on juba protsessoris olemas; tavaliselt odav ja tavaline versioon) ja väline graafikakaart, mis tagab märksa suuremat arvuti efektiivsust.

Helikaart

Kuigi praktiliselt igas arvutis on olemas heliadapter, ei ole selle efektiivsus alati kõige parem. Sellistel puhkudel tuleb kasuks helikaart, mis on eriti kõrgelt hinnatud mängijate, melomaanide ja filmiarmastajate seas. Kui arvate, et teie arvutil ei ole piisavalt hea heli, siis võib see lisakomponent olukorda parandada. Sisemine helikaart sobib imehästi teie sülearvutile ning välist kaarti saate kasutada lauaarvuti jaoks.

Toiteallikas

Toiteallikas (PSU) vastutab elektrijuhitavuse eest teistesse detailidesse. Toiteallikas ühendatakse emaplaadi külge, seetõttu on oluline arvestada selle liideste ja suurusega. PC toiteplokid erinevad oma võimsuse poolest, mistõttu tuleks eelnevalt arvutada, kui palju energiat läheb tarvis teistele osadele, sel viisil tagate arvuti sujuva ja tõrgeteta töötamise.

Optilised seadmed

Kuigi CD-sid ja DVD-sid kasutatakse üha harvem, on paljudel endiselt muljetavaldavad kollektsioonid – optilised seadmed on mõeldud just nende seadmete lugemiseks. Sõltuvalt tüübist võib neid kasutada nii siseste kui ka väliste arvutirakendustena. Samuti on oluline pöörata tähelepanu sellele, et optilised seadmed võivad lugeda erinevat tüüpi plaate, seega peab mõtlema eelnevalt, mis eesmärgil te neid kasutama hakkate.

Ventilatsioon ja jahutus

Iga arvuti osa genereerib teatud koguse soojust. Tuleb hoolitseda selle eest, et soojus ei koguneks vaid hajuks. Selle jaoks kasutatakse arvuti ventilatsiooni. Ventilatsiooni valimisel, tuleb pöörata tähelepanu müratasemele, pöörlemise kiirusele ja suurusele. Isegi aeglane, kuid suur ventilaator võib olla efektiivne. Suurust on mõistlik sobitada korpusega.

Ventilaatorite hulk ei ole piiratud. Olulised on graafikakaardi ja protsessori jahutajad, mis vastutavad nende osade optimaalse temperatuuri eest ning ilma nendeta lülituks arvuti koheselt välja. Tavaliselt kasutatakse õhu jahutust, kui aga olete parajalt investeerinud oma arvutisse, siis võite proovida jahutust veega. See on veelgi efektiivsem viis vältida detailide ülekuumenemist.

Efektiivsele jahutusele aitab kaasa termostaat, mis kannab üle võimalikult tõhusalt komponentide soojust jahutile. Aja jooksul kuivab see ära, nii et seda tuleb uue kihiga määrida.

Kontrollerid

Kontrollerid on vajalikud siis, kui soovite suurendada oma arvuti võimalusi kasutades teatud sisemisi komponente. Kontrollerid tagavad seadme välis- ja sisekomponentide vahelist tööd, mis annab teile võimaluse suurendada USB-liideste arvu, lisada helikaarti või muid elemente.

Korpus

Korpus on arvuti esinduslik osa, mis peidab enda sees kogu komplekteeritud süsteemi. Siinkohal tasub pöörata tähelepanu lisaks stiilile ka selle pakutavatele lisavõimalustele, nagu näiteks USB-pesade arvule, CD lugejale või jahutussüsteemile. Korpuse suuruse määrab see, milliseid komponente kavatsete selles peita. Kui soovite rohkem originaalsust või mugavust, siis on võimalik kasutada korpuse lisasid. Valides hoolikalt igat komponenti, loote unikaalse ja teie vajadustele vastava tervikliku süsteemi. Nende arvutiosade laia valiku leiate Kaup24 e-poest - siit saate osad eriti hea hinna eest!

Kuidas hindate seda postitust?