Kasulikud nõuanded

5 ohumärki, et sinu külmkapi eluiga hakkab lõppema

20.12.2019

Külmkapita ei kujuta tänapäeval keegi elu ette. Kuigi talvel võib ju toiduaineid säilitada rõdul või terrassil, siis praktilises elus pole see eriti mugav lahendus, sest erinevalt inimese kontrolli all olevast külmkapi temperatuurist, puudub meil võimalus välisõhu temperatuuri mõjutamiseks. Kui mitte arvestada inimtekkelise kliimasoojenemise mõjusid. 

Külmik on seega vajalik ja asendamatu ning seda tuleb hoida. Et mitte seista ühel hommikul silmitsi külmikutäie roiskunud toiduainetega, tasub teada ohumärke, mis hoiatavad selle kodumasina peatsest katki minekust. 

Ei külmuta piisavalt

Kui märkad, et pead üha sagedamini ära viskama hapuks läinud piima, mille säilivusaeg pole veel kaugeltki läbi, siis on see esimene märk, et külmkapp ei suuda stabiilselt tagada ettenähtud jahutustemperatuuri. 

Igaks juhuks kontrolli, et mõni pereliige pole külmkapi regulaatorit kogemata liiga kõrgele temperatuurile või suisa välja keeranud. Kui vastus on „ei”, siis ilmselt on  külmkapp omadega õhtul. Rikkimineku põhjused võib olla erinevad, aga üsna tõenäoliselt ei tööta jahutusagregaat korrektselt või on toimunud jahutusvedeliku leke, mille tulemusena ei toimu enam normaalset jahutust.

Kapi seinad ja riiulid on märjad

Kui külmkappi koguneb liigniiskus, on see kindlasti ohumärk. 

Enamasti on niiskuse kogunemise põhjuseks lihtsalt kondensatsioonivee väljavooluava ummistumine, kuid mõnikord viitab kappi kogunev liigne niiskus mõnele muule probleemile. 

Põhjuseks võib olla näiteks külmkapi uksetihendite väsimine, mille tõttu ukse sulgemisel ei teki tihendi ja kapi puutekohas head õhutihedat ühendust ning toaõhk pääseb külmkappi sisse. 

Kui nii, siis proovi tihendi ja kapi kokkupuutepind sooja vee ja käsnaga puhtaks pesta ning kuivata need korralikult, et tagada maksimaalselt tihe kontakt. Kui tihendi puhastamine ei lahenda liigniiskuse muret, siis võib olla rikki läinud temperatuuriandur.

Paks jääkiht

Kuigi sügavkülmiku eesmärk on säilitada toiduained sügavkülmutatud olekus, siis ei tähenda see seda, et iga kord sügavkülmast koogi jaoks maasikaid välja võttes, peab kasutama haamrit ja meislit, et need jääst välja raiuda. 

Kuigi enamikel juhtudel viitab sügavkülma osasse kogunev jää, et uksetihendid pole õhutihedad, siis mõnikord võib kogunev jää viidata ka temperatuurianduri rikkele. 

Igal juhul vähendab kogunev jää külmkapi efektiivsust, sest jää on suhteliselt hea soojusisolaator ning kogunev jääkiht sunnib külmikut pidevalt lisatööd tegema. See aga mõjub laastavalt nii elektriarvele kui jahutusagregaadi elueale. Igal juhul tasub kord või paar aastas külmkapp üles sulatada ja puhastada sügavkülmik kogunenud jääst.

Külmkapist annab sooja

Kuigi paljud külmkapid on tänapäeval integreeritud köögimööbli sisse ja juurdepääs külmiku tagaküljele puudub, siis on ka hulganisti eraldiseisvaid külmikuid, mille tagumisel küljel asuvale jahutusagregaadile saab hästi ligi. 

Kui külmkapi läheduses on tunda märkimisväärselt soojemat õhutemperatuuri ja kätt külmkapi taha sirutades võib tunda lausa sooja õhu liikumist, siis on põhjust ärevuseks. Tänapäevased külmikute jahutusseadmed on konstrueeritud nii, et neist ei tohiks märkimisväärselt sooja eralduda. Kui agaeraldub, siis on see kindel märk, et külmkapiga on midagi tõsisemat lahti. 

Sellisel puhul on mõistlik pöörduda kodumasinate remonditöökotta ja vaadata, kas on võimalik riket kõrvaldada.

Müriseb pidevalt

Moodsad külmikud ei tööta küll täiesti hääletult, ent sellegipoolest ei tohiks külmiku töötamise heli tavalisest olmehelide nivoost kõrgemale tõusta. 

Kui külmkapp “ohkab” ja “uriseb” iga kord kuuldavalt kui külmutusseade sisse või välja lülitub, siis võib olla tegemist mõne tehnilise murega, millest kodumasin püüab häälekalt teada anda. Igal juhul on mõistlik pidada nõu kodumasinate remondimehega, et võimalikult varakult potentsiaalsetele probleemidele jälile jõuda.

Kuidas hindate seda postitust?