Kasvuhooned

(147)

Kui aias ei ole kasvuhoonet, jääb tulihingelise rohenäpu jaoks midagi vajaka. Peenarde vahel on küll tore askeldada, kuid avamaal ei kasvatata ju kõiki vilju. Sestap on taimemaja midagi enesestmõistetavat, mis igal aiapidajal lihtsalt peab olema. Allolevas valikus on nii PVC-kilest, polükarbonaadist kui ka klaasist kasvuhooneid, mis on kas teraskarkassil või alumiinium-, plastkarkassil. Lisaks klassikalisele kaarja kujuga kasvuhoonele leiab valikust ka tilgakujulised ja kaldkatusega kasvuhooned. Tooteotsingut aitavad lihtsustada vasakul menüüs olevad filtrid. 

Kliendid armastavad Kaup24.ee!

Kliendid hinnanud: 5/5
1 276 hinnangut. Vaata kõiki

Kasvuhooned

Ilma kasvumajata ei tule soojalembeste taimede kasvatamine kõne allagi. Paprika, kurk, tomat, aga ka viinamari vajavad kohta, kus on soe ja niiske nagu troopikas.

Taimemaja suurus sõltub eeskätt aedniku soovidest, aga oluline on ka õueala suurus. Näiteks hobiaednikule on igati paras 10-14 m2 ruutmeetrine kasvuhoone. Triiphoone, nagu vanemaealised inimesed seda nimetavad, peaks olema aiaga proportsioonis. Ta võib olla pisike, aga kindlasti tohiks ta domineerida nõnda, et hoovis vaba liikumisruumi ei jää.

Taimekasvatusega võib edukalt tegeleda ka kortermaja rõdul või terrassil. On olemas minikasvuhooned, kuhu mahub sisse arvestatav kogus istikuid. Miniatuursed taimemajakesed sobivad eriti hästi varajase saagi kasvatamiseks. Redis, petersell ja lehtsalat leiavad siin endale hea kodu.

Kui potipõllundus on sinu jaoks tundmatu teema ja tahad seda huvi pärast proovida, ei ole vaja kohe suuri summasid hakkama panna. Odavad kasvuhooned, nagu minikasvuhoone seda on, pakuvad võimalust katsetada, kas aedniku põli on üldse sinu jaoks. Oma väike hoone võiks olla ka lastel, kes saavad sealt esimesed kogemused taimede eest hoolitsemisel.

Kasvuhoone kattematerjalidest ja kujust

Kattematerjalide osas on kogenud kärnerid eri meelt – mõned eelistavad polükarbonaadist ja teised plastikust või kilest katet. Eestimaa aedades on levinuim kattematerjal polükarbonaat, mis on tänaseks päevaks sisuliselt välja vahetanud klaaskasvuhoone. Kärjelise struktuuriga polükarbonaat on ilmastikukindel tugev materjal, millest ehitatakse ka talveaedu ja varikatuseid.

Kuna polükarbonaadi koostisesse lisatakse innovaatilisi nanoosakesi, on nanokattega kasvuhooned praktiliselt purunemiskindlad ja vajavad vähem hooldust kui klaaspinnad.

Nii et kui tahad suurt ja tugevat kasvumaja, siis tasub kindlasti kaaluda just seda pealismaterjali. Peale eelpool nimetatu hajutab polükarbonaat hästi valgust ja hoiab soojust, mistõttu eelistavad aiandid tööstuslike kasvuhoonete ehitamisel just seda.

Kasvuhoonete rajamisel kasutatakse ka erinevad kile- ja plastikkatteid, nagu näiteks PCV ja polüpropüleen. Need on hõlpsasti teisaldatavad ja võimaldavad taimemaja soovi korral ühest kohast teise kolida. Tänu tootearendusele on kilematerjal täna oluliselt parema kvaliteediga kui mõnikümmend aastat tagasi.

Vormi poolest on populaarseimad kaarekujulised konstruktsioonid. Neid valitakse mitte ainult ilusa kuju, vaid ka funktsionaalsuse tõttu - ümar kuju tõmbab ligi rohkem päikesevalgust, mis meie jahedavõitu suvel on eriti oluline.

Köetavad on teatud määral kõik kasvuhooned, ent on kõige parema soojusjuhtivusega just nimelt kuppel-tüüpi taimemajad. Samas on ümmargused kasvumajad üsna suured, mistõttu väiksesse aeda nad ei sobi. Saadaval on ka kaldus- ja tilgakujulised hooned, mis on veidi vähem funktsionaalsed kui kaardus taimemajad, ent sobivad ideaalselt kõrgemate taimede kasvatamiseks.

Kasvuhoonete müügilt leiab igasuguse hinnaga tooteid. Kui iga sent on arvel, aga kangesti tahaks taimedega mässata, siis aitab hädast välja tunnelkasvuhoone. See on üks soodsamaid kasvuhooneid üldse, seda on lihtne paigaldada ja see on saadaval mitmes eri mõõdus.

Igal aiapidajal on oma arvamus milline on parim kasvuhoone, kuid taimedel on sellest üsna ükskõik – nemad tahavad lihtsat hoolt ja armastust.